Ведмідь бурий – найкрупніший хижак фауни України та єдиний представник родини Ведмежих (Ursidae). Статус «мисливського» виду в Україні призвів до значного його скорочення.
За останні 40 років їх чисельність скоротилася більш, ніж утричі. З 2003 року ведмедя бурого занесено до Червоної книги України. Вид, визначено як такий, що перебуває під загрозою зникнення. Він включений до Додатку II Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернської конвенції) і Додатку ІІ Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).
На сьогодні існує загроза подальшого істотного скорочення чисельності популяції виду. Це відбувається через деградацію місць їх перебування. А саме, інтенсивної експлуатації лісів і значного рекреаційного навантаження на них. Крім того, поширення браконьєрства, турбування технікою, скорочення кормової бази та високої смертності молодняка.
Міндовкілля 20 жовтня 2021 року №679 затвердило План дій щодо збереження бурого ведмедя в Україні. Цей документ розробили спільно з Громадською спілкою «Всесвітній фонд природи Україна» на основі матеріалів, зібраних науковцями за останні 30 років в Українських Карпатах та Поліссі.
Затверджений План дій передбачає:
- проведення системних ґрунтовних наукових досліджень,
- організацію моніторингу популяцій ведмедя,
- збереження середовищ його існування та формування екологічних коридорів,
- боротьбу з браконьєрством та проведення відповідних інформаційно-
просвітницьких кампаній серед широких верств населення,
- підготовку та впровадження рекомендацій для підвищення ефективності ведення лісового та мисливського господарства.
Вищенаведені заходи повинні сприяти зменшенню впливу негативних чинників на популяцію виду в Україні.