8o

Як радон впливає на наше здоров’я?

  • 2025.03.28 14:25
    • Громада
  • 57

Радіоактивний газ радон відомий людству трохи більше ста років. Уперше цим елементом зацікавилися на початку ХХ століття П’єр і Марія Склодовська - Кюрі.

Радон — це хімічний елемент, без кольору і запаху, отруйний, радіоактивний, належить до інертних газів, які не вступають у хімічні реакції. Водночас він розчиняється у воді, крові та тканинній рідині, особливо в жирових тканинах живих організмів. Період напіврозпаду радону 3–8 днів, є типовим альфа - випромінювачем.

У природі радон утворюється в радіоактивних рудах і мінералах при розпаді радію, а також під час розпаду урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах.

У ґрунтах завжди (!) є певна кількість радію і урану. Радон, що потрапив у повітря з поверхні ґрунту, розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому накопичується на перших поверхах будинків, цокольних поверхах та підвалах).

Чим небезпечний та корисний радон?

Радон та його дочірні продукти (полоній-214 та 218, свинець-214, вісмут-214) випромінюють альфа - частинки, які можуть спричиняти рак дихальних шляхів та легень.

У багатьох країнах Європи, в тому числі й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легень. Адже його основний шлях надходження до організму людини – інгаляційний, тобто через дихальні шляхи.

За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу на людину.

Радон і його продукти розпаду вражають не тільки легені людини, але негативно впливають на імунні, статеві та кровотворні клітини, провокують розвиток найрізноманітніших захворювань, вроджених вад та лейкемії, особливо у дітей. Призводить до зниження загальної опірності організму та порушення усіх ланок імунної відповіді.

У незначних дозах радон має і корисний вплив на організм людини.

Мінеральні радонові води, які утворюються внаслідок проходження їх крізь пласти порід, що містять уран і радій, мають певний терапевтичний ефект. Оскільки альфа-випромінювання в помірних дозах активізує клітини - кілери, які знищують ракові клітини та

може полегшити стан багатьох пацієнтів, забезпечити профілактику та лікування серйозних хвороб.

Радонова мінеральна вода

  • поліпшує роботу серця, послаблює больові відчуття;
  • нормалізує артеріальний тиск, функцію щитовидної залози;
  • благотворно впливає на уражені ділянки шкіри, усуває запалення, сприяє їх загоєнню;
  • покращує мінеральний та вуглеводний обмін;
  • сприяє виведенню шкідливих речовин;
  • регулює водно-сольовий баланс.

Проте завжди слід пам’ятати, що надмірна концентрація робить воду радіоактивною, а значить — дуже небезпечною, тому використовувати радонові ванни можна тільки за призначенням лікаря!

Як радон проникає в приміщення?

У ґрунтах завжди є джерела радону. За певних умов радон з ґрунту попадає в повітря приміщень і може фіксуватися підвищений рівень (особливо в підвалах і перших поверхах).

Крім цього у будинок радон може потрапити:

  • зі стін і фундаменту будівель (якщо в будівельні матеріали не відповідають вимогам);
  • разом з водопровідною водою (особливо, якщо вода з артезіанських свердловин);
  • з природним газом.

Як мінімізувати вплив радону?

Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу радону. Для цього потрібно:

  • регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення, удосконалити вентиляцію у помешканні, застосовувати примусову вентиляцію;
  • встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях; 
  • під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів; 
  • герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель;
  • знизити концентрацію радону у питній воді можливо за допомогою аерації або використанні фільтрів з гранульованим активованим вугіллям.

Пасивні системи захисту від радону дозволяють знизити концентрацію цього газу всередині приміщень більш ніж на 50%.

В Україні прийнятий Закон України «Про захист населення від іонізуючого випромінення», розроблено та введено в дію "Порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики" і "Методику проведення моніторингу радону", затверджені наказом МОЗ від 13.10.2023р. №1786. Всі ці заходи спрямовані на збереження здоров'я громадян.

Дбаймо про своє здоров'я та захищаймо себе від впливу радону!

 

 

Інші новини