Важливим та ефективним методом боротьби зі шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур є протруєння насіння, який дозволяє захистити рослини на ранніх стадіях розвитку від шкідників і хвороб.
Перед початком посіву доцільно провести визначення його посівних якостей, а також перевірити наявність у ньому патогену. Таке дослідження можна провести в ДУ «Івано-Франківська обласна фітосанітарна лабораторія». За результатами фітопатологічного аналізу насіння можна підібрати оптимальний протруйник з цільовим направленням проти виявленого патогену.
На схожість насіння та розвиток рослини впливає багато факторів, в т.ч. й кліматичні умови, які не бувають однаковими.
До прикладу, характерними особливостями весняної посівної кампанії 2020 року була відсутність опадів та сильний вітер, що призводило до виникнення пилових буревіїв. Водночас, в окремих населених пунктах спостерігалися явища загибелі медоносних бджіл, які почали вилітати у пошуках корму – саме тоді почали активно квітнути мати-мачуха та кульбаба. Деякі науковці пов’язали між собою посуху та сильний вітер, коли, за їх думкою, пилова буря підіймала у повітря токсичні речовини з протруєного насіння і бджола. потрапляючи під цю хмару пилу, могла або отруїтися, або перенести отруєний пил на крильцях і лапках у вулик, однак таке твердження ще потребує додаткового дослідження.
Не виключено, що отруєння бджіл могли спричинити й інші причини:
- порушення регламентів застосування ґрунтових гербіцидів, неякісні засоби захисту рослин або інші фактори, тим паче, що такого явища як загибель бджіл на час посіву не спостерігалось ні у попередні роки, ні на час посіву озимих зернових культур у 2020 році;
- неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;
- надання неповної інформації про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;
- недостатнє забезпечення пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце;
- неповідомлення власниками пасік місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.
Щоб попередити отруєння бджіл в 2021 році, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Івано-Франківській області закликає аграріїв до беззаперечного дотримання регламентів застосування засобів захисту рослин, а саме:
- використовувати засоби захисту рослин у відповідності до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», дотримуючись відповідних норм та рекомендацій із застосування (п. 6.1.1 ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
- завчасно попереджувати населення про застосування пестицидів. у т.ч. ґрунтових гербіцидів (абз. 2 статті 37 Закону України «Про бджільництво», п. 4 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин ); (2), (4)
- застосовувати засоби захисту рослин у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години (п. 7.1.3. Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, п. 9 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин); (3), (4)
- дотримуватись санітарних зон при застосуванні пестицидів (п 6.3.4. та 6.10.3. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
- дотримуватись правил поводження з протруєним насінням відповідно до Санітарних правил (п 6.7. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98); (1)
- виставляти попереджувальні написи на оброблених пестицидами площах (п 6.1.7. ДCанПіН 8.8.1.2.001-98). (1)
Також пасічники повинні зважати на початок сезону інтенсивного застосування пестицидів і агрохімікатів на сільськогосподарських угіддях, зокрема:
- на період обробки угідь пестицидами бджоляру необхідно вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні пестициду (п. 7.1.5. Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, пункт 11,12 4 розділу III Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин ); (3), (4)
- розміщувати пасіки на земельних ділянках інших власників або користувачів лише за їх згодою (абз. 2 статті 15 Закону України «Про бджільництво» (2)), рекомендуємо повідомляти аграрників у радіусі до 10 км від нового місця розташування пасіки про її нове місцезнаходження.
Найголовніший і найефективніший інструмент – заздалегідь проводити обговорення проблем щодо попередження отруєння бджіл між усіма сторонами: членами місцевої громади, пасічниками, одноосібними господарями (які використовують пестициди на свої присадибних ділянках, паях) та сільськогосподарськими підприємствами. Лише спільними зусиллями можна уникнути конфліктів та інших негативних явищ.
- Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98
https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0001282-98#Text
- Закон України Про бджільництво
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1492-14
- Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0131-01#Text
- Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин. Затверджена: Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України19 лютого 2021 року N 338