Трихінельоз – гостре інвазійне захворювання, біогельмінтоз спричиняється трихінелами, супроводжується лихоманкою та алергічними проявами.
Даний гельмінт паразитує в організмі диких тварин (кабани, борсуки, ведмеді, лисиці, вовки), гризунів та домашніх тварин (переважно свиней). Основним джерелом зараження для людини є, уражені личинками трихінел, свинина (м'ясо, сало, інші продукти забою), конина, м'ясо диких кабанів, ведмедів тощо, яке містить у собі личинки трихінел.
Для уникнення інфікування людей трихінельозом закликаємо дотримуватись таких простих правил:
- не купувати м'ясо у місцях стихійної торгівлі;
- не вживати м’ясні продукти без попередньої термічної обробки.
Основним чинником підтримання інвазії серед природних джерел є хижаки, а також поїдання трупів інвазованих тварин. Збудник трихінельозу із організму тварин в навколишнє середовище не виділяється. Хвора людина для оточуючих є епідемічно безпечною. Збудник захворювання перебуває в м’ясі в інкапсульованому стані. Потрапляючи в організм людини чи тварини, капсули перетравлюються, звідти виходять личинки.
Зараження людини відбувається при вживанні в їжу м’яса або напівкопчених м’ясних виробів, які містять трихінели, частіше всього свинини або м’яса дикого кабана.
Клінічні прояви – головний біль, загальна слабкість, підвищується температура тіла до високих цифр, тривалістю від одного дня до 2-ох тижнів, турбує біль в м’язах: шиї, міжреберних, жувальних, литкових, спини; виникає набряк повік, обличчя, ознаки кон’юнктивіту, алергічний висип. Клінічні прояви утримуються упродовж 1-3 тижнів.
За тяжкого перебігу хвороби виникають різноманітні ускладнення: міокардит, пневмонія, рідше – менінгоенцефаліт, ураження печінки, нирок, які можуть призводити до летальних наслідків.
Симптоми трихінельозу у тварин можуть бути такі:
- підвищена температура;
- ознаки розладу діяльності травного каналу;
- втрата ваги;
- іноді з'являються набряки повік і кінцівок.
Заходи профілактики трихінельозу:
– в приватному секторі категорично забороняється подвірний забій тварин без ветеренарно-санітарного контролю;
– забій свиней допускається лише на забійних пунктах і майданчиках під контролем ветпрацівника з обов’язковою трихінелоскопією (дослідження зрізів м’яса на наявність личинок трихінел);
– категорично забороняється реалізація свинини, м’яса диких тварин без клейма ветсанекспертизи;
– категорично забороняється купувати м’ясо в місцях несанкціонованої торгівлі;
– необхідно споживати м’ясо добре просмаженим або провареним. Термічна обробка м’яса проводиться упродовж 2,5-3 години;
– в неблагополучних по трихінельозу населених пунктах повинна проводитись суцільна дератизація не менше 2-х разів на рік, очистка території від сміття, відлов бродячих собак та котів.
Обов'язковим є дослідження на трихінельоз усіх туш свиней, коней, кабанів, ведмедів, борсуків, нутрій, яких забивають на бойнях, при подвірному забої, на полюванні тощо.
Коростенське районне управління Держпродспоживслужби