0o

Чому послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в обласних центрах нижчі і чи дійсно в Калуші найвищі тарифи в Україні?

  • 2025.01.10 09:24
    • Громада
    • Житлово - комунальне господарство
  • 49

Чому у містах-обласних центрах тарифи на ці послуги нижчі?

Тарифи на водопостачання і водовідведення у столиці і містах-обласних центрах контролює держава через Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Вартість зазначених послуг у цих містах може бути мешною, однак, із державного бюджету їм компенсовують різницю у тарифах. 

Про справедливість такого механізму можна сперечатися, адже державний бюджет формують надходження з усіх громад України. Однак, для менших громад, до яких належить і Калуська, компенсації різниці в тарифах із державного бюджету не відбувається.

У нас розмір тарифу закріплює своїм рішенням виконавчий комітет Калуської міської ради. Перед цим — дотримуючись передбачених законодавством процедур: https://www.facebook.com/share/p/17NjKfamLn/ 

Порівнювати великі міста із такими громадами, як Калуська, не зовсім доречно. Що стосується сусідніх із Калуською громад, то наприкінці минулого року там теж відбулося зростання вартості водопостачання і водовідведення. 

Показовою є ситуація у Бурштині, де, навіть при вето міського голови, тарифи на воду таки підняли. Зараз вони значно вищі, ніж у нашій громаді: 89 гривень для населення і 119 — для інших споживачів (бізнес, бюджетні установи тощо). 

Зросли тарифи на водопостачання і водовідведення і в інших громадах:

- Надвірнянська — 69 гривень для населення, 98 гривень — для інших споживачів;

- Чортківська — 68 гривень - зростання на 60%. 

Невелика різниця у тарифах свідчить, що економічно обґрунтований тариф у таких громадах — приблизно однаковий. Різниця зумовлена особливостями систем водопостачання і водовідведення. Якщо громада має ресурси, то із місцевого бюджету дофінансовує різницю у тарифах.

Варто розуміти: для Калуша компенсація різниці у тарифах — це 48 млн гривень. Зважаючи на скрутний час і нагальну необхідність підтримувати життєдіяльність громади, і, першочергово, — українське військо, ця сума є дуже значною.  

Тому підняття тарифів — вимушений, однак, необхідний крок у нинішній ситуації. І така ситуація не тільки в Калуській громаді.

Чи дійсно в Калуші найвищі тарифи? Змушені піднімати тарифи з водопостачання та водовідведення і в інших містах. Дані стосовно деяких з них:

Лебедин (Сумська область)- 87,68 грн з 01.01.2025;

Жашків (Черкаська область) – 90,90 грн з 01.06.2024;

Здолбунів (Рівненька область) - 77,35 грн з 07.06.2024;

Вараш (Рівненська область) – 88, 14 грн з 01.01.2025;

Острог (Рівненська область) – 82,92 грн з 05.06.2024; 

Броди (Львівська область) – 78,84 грн з 01.01.2025;

Канів (Київська область) - 73,50 грн – діючий з 2024;

Серед причин підняття тарифів зазначають: «Скрутний матеріальний стан не дозволяє в повному обсязі проводити придбання необхідних запасних частин, деталей, механізмів, паливно-мастильних матеріалів необхідних для якісного та безперебійного надання послуг».

Інші новини