16o

Сонце та його вплив на шкіру і здоров’я

  • 2023.07.21 14:25
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 330

Літо у самому розпалі. Радіючи теплу і користуючись моментом люди довготривалий час  можуть перебувати на відкритому сонці. Та слід пам’ятати, що сонце, а саме ультрафіолетове випромінювання, несе в собі згубний вплив, як на зовнішній вигляд шкіри – пігментні плями, висипання, фотостаріння, так і провокує розвиток злоякісного захворювання – такого, як меланома.

Сонячне випромінювання має різну довжину хвиль. Чим вони коротші, тим більш згубний вплив мають.

Існують три види випромінювання:

  • випромінювання типу С– найкоротша довжина, промені здійснюють руйнівний вплив на все живе, однак не дістають до нас, адже затримуються озоновим шаром нашої планети.
  • випромінювання типу А– середні по довжині промені Для людини вони мають найбільшу руйнівну силу. Таке випромінювання ми не відчуваємо на собі фізично, воно не викликає ніяких опіків, нас не захищає від нього одяг. Воно проникає в клітини шкіри і руйнує ДНК, внаслідок чого виникають дефектні клітини, які, в свою чергу, з великою ймовірністю можуть переродитися в злоякісні .
  • випромінювання типу В– це найдовша довжина і практично не помітна для людського ока. А все тому, що при надмірному впливі випромінювання такого типу ми отримуємо сонячний опік, і частіше за все, починаємо вживати заходів щодо захисту шкіри. Від променів В ми спокійно можемо захиститися одягом.

Позитивні властивості сонячних променів:

  • Сонячні промені сприяють виробленню серотоніну – це гормон радості, який дуже ефективно підвищує настрій. Виробляється він різними способами, в тому числі під впливом сонячних променів.
  • Вітамін D – ще один плюс попадання сонця на нашу шкіру, він виробляється в організмі тільки під впливом сонячного світла, і при цьому є необхідним елементом для засвоєння кальцію.В той же час, вітамін D можна отримати вживаючи рибу, водорості, рибячий жир, сир, вершкове масло.
  • Ультрафіолетові промені в помірних дозах прискорюють всі реакції нашої шкіри, покращують її зовнішній вигляд, мають антисептичну дію.

Негативні властивості ультрафіолету:

  • При надлишковому впливі сонячних променів в організмі запускаються механізми старіння, в клітинах руйнується колаген, який підтримує пружність шкіри. Просидівши на сонці все літо, ви ризикуєте виявити у себе сітку зморшок на обличчі, в’ялу, зморшкувату шкіру.
  • Довготривалий вплив сонячних променів призводить до змін в складі клітин, цей процес сприяє утворенню меланом (злоякісна пухлина шкіри, яка розвивається пігментних клітин шкіри).
  • Сонячні промені випаровують вологу з клітин шкіри. Зневоднення шкіри допускати не можна, адже вода є основною складовою наших клітин.
  • Тривале перебування під палючим сонцем, призводить до появи сонячних опіків, які є серйозною травмою шкіри, не дивлячись на наше легковажне ставлення до них.
  • Можливі шкірні зміни іноді призводять до гіперпігментації під впливом ультрафіолету.

Тепер поговоримо, про засмагу. Сама засмага – це, реакція шкіри на ультрафіолетове випромінювання, яке починається із запалення. Перш ніж потемніти, шкіра рожевіє або червоніє. При запаленні більш високого ступеня з'являється сонячний опік, а разом з ним пухирці й пігментні плями. Опіки можуть бути І-ІІІ ступенів. У такому випадку погіршується загальний стан організму, а сильні опіки можуть призвести навіть до омертвіння шкіри. Сонячні опіки, отримані в дорослому віці, підвищують ризик розвитку раку шкіри. Якщо сонячний опік проявляється тільки почервонінням шкіри, можна обробити пошкоджену ділянку термальною водою з подальшим нанесенням засобів на основі пантенола. Якщо після опіку сформувалися пухирці необхідно звернутися за допомогою до лікаря-дерматолога в медичний заклад.

Деяким людям засмаги взагалі заборонено. А саме: людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи. Також у зоні ризику – люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм; ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім'ях у одного з прямих родичів була діагностована меланома.

Докладніше про симптоми меланоми:

Важливо! Меланома може виникати не лише у місці, де є родимка, але й на шкірі, де її немає, маскуючись під новоутворену родимку, що виглядає незвично. Першими симптомами меланоми зазвичай є:

  • зміна наявної родимки;
  • розвиток нового пігментного або незвичного на вигляд наросту  на вашій шкірі.

Є правила, що допоможуть проконтролювати зміни на вашій шкірі:

  1. Асиметрія.Коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині.
  2. Край. Межі родимки нерівні чи розмиті.

3.Колір. На родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів.

  1. Розмір. Якщо перебільшує 6 мм або збільшився.
  2. Динаміка. Якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри. Коли меланома розвивається на родимці, що вже є, текстура родимки може змінюватися, наприклад, ставати твердішою. Зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити. Ураження шкіри меланомою зазвичай не спричиняє болю.

Пам’ятайте! Будь-яка патологія шкіри, яка швидко росте або змінюється й не зникає, незалежно від того забарвлена вона чи ні, мусить бути обстежена лікарем. Якщо у вас на тілі з’явилася нова та незвична родимка, звертайтеся до лікаря!

Прості та дієві заходи, якими можна захистити себе від ультрафіолету:

  1. Не перебувайте на сонці з 11:00 до 16:00, коли воно світить найсильніше. Шукайте тінь, де це можливо, якщо не маєте змоги бути у прохолодному приміщенні в цей час.
  2. Не користуйтеся соляріями.
  3. Прикривайте відкриті ділянки тіла. Одяг має приховати ноги, руки та інші частини тіла, що можуть обгоріти. Подумайте про використання спеціально розробленої одежі для захисту від сонця. Перевірте на етикетці фактор захисту від ультрафіолету (UPF), що вказує на скільки тканина блокує сонячне світло. Чим вище UPF, тим краще.
  4. Часто використовуйте сонцезахисний крем із не менш як 30+ SPF. Наносьте його на відкриті ділянки тіла за 15–30 хвилин до виходу на вулицю. Дуже важливо використовувати сонце захисні засоби протягом дня. Головне обирати засоби з захистом від променів А і В. Величина SPF не означає, чим більше цифра – тим потужніше захист. Показник SPF означає час, протягом якого ви можете безпечно перебувати на вулиці. Він розраховується шляхом множення показника SPF на 10 хвилин (мінімальна еритемна доза – це час після якого ви можете вже отримати мінімальне пошкодження шкіри від ультрафіолету, без використання захисних засобів). Наприклад, якщо SPF 30, то 30 * 10 = 300 хвилин. Це означає, що через цей проміжок часу вам необхідно нанести засіб повторно.
  5. Слідкуйте за УФ-індексом - це індекс інтенсивності УФ-випромінювання. Якщо показник -2, то можна не турбуватися про додатковий захист, але якщо позначка досягає 3, то завжди використовуйте сонцезахисний крем.
  6. Надівайте сонцезахисні окуляри (із захистом від UVA і UVB променів) та капелюх із широкими полями, щоби прикрити обличчя, вуха та шию.
  7. Деякі лікарські засоби (певні антибіотики, ретиноїди тощо) можуть спричиняти підвищену чутливість до сонця. Проконсультуйтеся із лікарем щодо таких побічних ефектів.
  8. Захищайте дітей від сонця. Якщо ви на вулиці, подбайте аби малюк знаходився у тіні. Не давайте дітям потрапляти під прямі сонячні промені, особливо у спекотні години. До 6 місяці не рекомендується наносити сонцезахисний крем. Тому, для захисту від сонця можна використовувати одяг або тінь.

Захищайте себе та близьких від надмірного УФ випромінювання. Бережіть здоров’я!

Інші новини