-2o

Що потрібно знати про захист тварин в Україні?

  • 2025.01.14 14:31
    • Громада
    • Надзвичайні ситуації
  • 35

Зміна клімату, вирубки лісів, бойові дії є причиною загибелі представників фауни та зникнення рідкісних видів. З метою привернення уваги до цього питання було запроваджено Всесвітній день захисту тварин, який щорічно відзначається 4 жовтня. 

Тваринний світ є одним з компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об'єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.

В інтересах нинішнього і майбутніх поколінь в Україні за участю підприємств, установ, організацій і громадян здійснюються заходи щодо охорони, науково обґрунтованого, невиснажливого використання і відтворення тваринного світу.

Чи захищає тварин український закон?

Законодавство України говорить про те, що абсолютно всі тварини на всіх стадіях розвитку, які перебувають на волі чи утримуються в неволі, — є власністю народу України. Від імені Українського народу права власника об'єктів тваринного світу, які є природним ресурсом загальнодержавного значення, здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, об'єкти якого перебувають у стані природної волі, у напіввільних умовах чи в неволі, на суші, у воді, ґрунті та повітрі, постійно чи тимчасово населяють територію України або належать до природних багатств її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, регулюються Конституцією України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про мисливське господарство та полювання» та іншими нормативно-правовими актами.

Завданнями законодавства України про охорону, використання і відтворення тваринного світу є:

регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення об'єктів тваринного світу;

збереження та поліпшення середовища існування диких тварин;

забезпечення умов збереження всього видового і популяційного різноманіття тварин.

Українці можуть взаємодіяти з тваринами з естетичних, оздоровчих, рекреаційних життєвих потреб без дозволу чи погодження. Однак згідно з правилами спеціального користування, за наявності дозволів та визначених місць реалізації передбачено:

  • мисливство;
  • рибальство, включаючи добування водних безхребетних тварин
  • використання диких тварин з метою отримання продуктів їх життєдіяльності;
  • добування (придбання) диких тварин з метою утримання або розведення їх у напіввільних умовах чи в неволі;
  • використання об'єктів тваринного світу в наукових, культурно-освітніх, виховних та естетичних цілях у разі їх вилучення з природного середовища з метою отримання прибутку.

За спеціальне користування тваринами сплачується збір Порядок справляння і розміри збору за спеціальне використання об'єктів тваринного світу встановлюються Кабінетом Міністрів України. Тимчасові нормативи плати за спеціальне використання диких тварин (крім мисливських тварин, рибних запасів, видів тварин, занесених до Червоної книги України) встановлені у доларах США та коливаються від 5 центів до 300 доларів США.

Порушення законодавства в галузі охорони тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільноправову чи кримінальну відповідальність. 

Як діяти, якщо Ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами?

У випадках виявлення жорстокого поводження з тваринами громадянам необхідно викликати представників Національної поліції для з’ясування всіх обставин справи та притягнення винної особи до відповідальності. Так, відповідно, до статті 32 «Про захист тварин від жорстокого поводження», органи Національної поліції України здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях, за дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері.

 

Інші новини