33o

Що потрібно знати про лямбліоз

  • 2025.07.25 08:30
    • Громада
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 46

Лямбліоз- інфекційна хвороба шлунково- кишкового тракту, спричинена найпростішими мікроорганізмами, що називаються лямбліями.

Лямблії- це мікроскопічні паразити, які викликають захворювання лямбліоз.

Щорічно у світі реєструється близько 200-500 мільйонів випадків захворювання.

У Калуському районі в 2024 році було зареєстровано 64 випадки захворювання на лямбліоз. За 6 місяців біжучого року виявлено 34 випадки даного захворювання.                        

Джерело інвазії.

Основним джерелом інвазії є хвора людина або носій (має лямблії, але це не проявляється ніякими клінічними симптомами). Лямблії можуть паразитувати в організмі котів ,собак, мишевидних гризунів. Переносниками можуть бути мухи, таргани.

Ці паразити поселяються в тонкому кишечнику. Захворювання може перебігати безсимптомно або супроводжуватись вираженою клінічною картиною.  Небезпека хвороби полягає у здатності набувати  хронічної форми та призводячи до різних  ускладнень. В одних пацієнтів проявляється періодичним метеоризмом(вздуття живота), в інших-мальабсорцією (порушення травлення їжі в кишечнику, погіршення засвоєння  поживних речовин та вітамінів).

Шляхи зараження.

Існує три шляхи зараження лямбліозом: водний, контактно- побутовий, харчовий. Зараження водним шляхом відбувається при вживанні неякісно очищеної водопровідної води, з різних невідомих джерел, відкритих водоймищ, При контактно- побутовому шляху: через забруднені цистами лямблій предмети побуту, білизну ,іграшки та посуд. Особливо це стосується дітей, у яких є шкідливі звички: смоктати пальці, олівці, ручки, гризти нігті.

Можливе зараження при вживанні забруднених продуктів після контакту з переносниками.

Чи можна заразитися лямбліозом від тварин ?

Ймовірність заразитися лямбліями від собак або котів невисока. Людей зазвичай вражає інший різновид лямблій. При наявності домашнього улюбленця можна зробити кілька кроків, спрямованих на зниження ризику інфікування. Запобіжні заходи дають змогу захиститися від зараження лямбліозом від тварин: своєчасне прибирання фекалій тварин з використанням рукавичок, регулярне чищення котячих лотків, проведення дезінфекції приміщення. знезараження посуду , які використовуються для їжі тварин.

Симптоми лямбліозу.

 Симптоми зазвичай появляються через один- два тижні після інфікування:

  - діарея ( частота випорожнень може бути від двох до п’яти разів в день з неприємним різким запахом, можуть бути домішки слизу) Підвищене  газоутворення, постійне урчання в животі, часта відрижка, не пов’язана з прийомом їжі.

  - нудота та блювання (зниження апетиту, біль і спазми в животі, підвищена стомлюваність і загальна слабість, головні болі).

До перерахованих симптомів часто приєднується підвищення температури тіла.

Можуть виникати висипи на шкірі (кропив’янка), які можуть свербіти та лущитися, різноманітні алергічні стани без видимої причини, іноді наявність атопічного дерматиту, можливе ураження суглобів). Паразити перешкоджають засвоєнню поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів) у кишечнику. Це призводить до зниження ваги тіла.

В залежності від переважання тих чи інших симптомів виділяють кілька клінічних форм перебігу захворювання.

У багатьох пацієнтів лямбліоз проходить самостійно без лікування. Зазвичай ознаки інфекції зникають протягом двох- шести тижнів. За збереження клінічних симптомів захворювання впродовж півтора  і більше місяців рекомендується звернутися до лікаря. Лікар призначає лабораторні аналізи для  підтвердження діагнозу та підбирає відповідну терапію.

Як виявити лямбліоз

Діагноз можна встановити при дослідженні калу з використанням консерванту в лабораторіях лікувальних закладів, мікробіологічній лабораторії Калуського лабораторного центру. Цей метод є основним і надійним. В приватних лабораторіях досліджують кров на виявлення антитіл до лямблій, які виробляються у відповідь на присутність паразита.

          Лікування вимагає дотримання дієти, що знижує навантаження на кишечник, зменшення кількості вуглеводів, які сприяють розмноженню  паразитів. У раціоні мають переважати нежирні сорти м’яса та риби, каші, овочі, фрукти з низьким вмістом цукру, кисломолочні продукти, а також продуктами, що містять багато клітковини. Важливо виключити солодощі, вироби з білого борошна, молоко. Також варто вживати достатню кількість води, щоб вивести токсини.

Профілактика

Щоб запобігти  виникненню лямбліозу- необхідно:

-ретельно мити руки після відвідування туалету та перед їжею;

-не вживати воду з відкритих джерел (озера, колодязі, річки) без попередньої         обробки. Використовуйте тільки фільтровану або кип’ячену воду.  

-ретельно мити овочі і фрукти, особливо ті, які споживаються сирими.

-регулярно проводьте вологе прибирання житлових приміщень.

-вчасно звертайтесь до лікаря при підозрі на лямбліоз.

 Будьте здорові і займайтесь профілактикою свого здоров’я, а не лікуванням захворювання.

 

 

 

Лікар паразитолог  Калуського РВ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                        Наталія  ХЛІБКЕВИЧ

 

Інші новини