-0o

Презентували збірку «Калущина в період окупації 1941-1944 років»

  • 2024.11.05 10:00
    • Громада
    • Культура
  • 60

Вихідними у Краєзнавчому музеї Калущини відбулася презентація збірника «Калущина в період німецької окупації 1941–1944 рр». 

Збірка обсягом 334 сторінки вийшла друком у видавництві «Фоліант». Вона містить 60 документів і рідкісні фотодокументи і світлини. У збірнику проаналізовано суспільно-політичні виклики, які постали перед українською спільнотою у 40-х рр. ХХ ст.; опубліковано маловідомі документи і матеріали українського, німецького й радянського походження, що висвітлюють події періоду німецької окупації Калущини 1941–1944 рр. і національно-визвольної боротьби українських повстанців проти німецьких, угорських та російських загарбників, засоби й методи взаємного протистояння. 

Автори-упорядники видання – Іван Тимів, історик, провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини, Людмила Андрійчук, історикиня, старша наукова співробітниця Меморіального музею «Калуська в’язниця». Літературне редагування книги виконали: Дарія Ониськів, філологиня, наукова співробітниця Музею-оселі родини Івана Франка у Підгірках, Ольга Кецмур, філологиня, заслужена вчителька України (Калуський ліцей № 10). Значну допомогу в опрацюванні німецькомовних документів надала Любов Головчак, філологиня, викладачка Фахового коледжу культури і мистецтв м. Калуша. Загальне редагування здійснив Олег Малярчук, доктор історичних наук, професор кафедри суспільних наук Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Почесний краєзнавець Прикарпаття. Оригінальне оформлення обкладинки книги належить калуському художнику Мирославові Гаталевичу. 

Керуючий справами виконавчого комітету Калуської міської ради Олег Савка подякував за активну дослідницьку працю у непростих умовах воєнного часу. Начальниця управління культури, національностей та релігій Любов Джуган зауважила, що Калущина займає чільне місце в області за обсягом книговидання. Директор Комунального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» Олег Відливаний наголосив на важливості продовження пошуково-дослідницької діяльності. Він акцентував на тому, що історичні джерела є основою нашої національної самоідентичності; вказав, що авторами-упорядниками, враховуючи два попередні видання, опубліковано більш як 220 документів із історії Калущини. 

На презентації видання висловилися науковці Олег Малярчук, котрий наголосив на потрібності подальших досліджень минулого Калущини, які є важливою складовою нашої національної пам’яті, відзначив джерельну інформативність видання. Дарія Ониськів, літературна редакторка, наукова співробітниця Музею-оселі Івана Франка в Підгірках зауважила, що концентрація джерельного матеріалу в одному виданні дає цілісне уявлення про німецький окупаційний режим на Калущині, є доброю основою для наступних краєзнавчих напрацювань дослідників. Мирослав Гаталевич, автор обкладинки збірника, відзначив ілюстративність видання, у якому поміщенні оригінальні світлини, що візуалізують суспільно-політичні процеси на Калущині, відзначив творчу активність колективу науковців Музейно-виставкового центру. 

Автори-упорядники щиро вдячні Калуській міській раді, міському голові Андрію Найді, начальниці управління культури національностей та релігій Любові Джуган за підтримку книговидання на Калущині.

Інші новини