-1o

Про результати проведення екологічного моніторингу в Калуській громаді

  • 2024.12.20 08:38
    • Громада
  • 64

19 грудня фахівці Івано-Франківського національного університету нафти й газу – доктор геолого-мінералогічних наук, професор ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, кандидат геологічних наук, доцент ІФНТУНГ Сергій Багрій, старший викладач кафедри геодезії та землевпорядкування ІФНТУНГ Микола Гринішак – презентували звіт проведення екологічного моніторингу стану довкілля, контролю засоленості поверхневих і підземних вод, зон просідань та гірничих розробок над колишніми рудниками «Калуш», «Голинь» та «Ново-Голинь».

Ця робота тривала впродовж усього 2024 року, адже у Калуській громаді, на жаль, є декілька критичних ділянок просідань земної поверхні – у Кропивнику, на вул. Глібова, Європейській, а також проблеми із рівнем засоленості ґрунтів на Домбровському кар’єрі.

У висновках моніторингу не йдеться про критичну загрозу ситуації. Проте маємо занепокоєння щодо просідання земної поверхні в с. Кропивник, де це явище не сповільнюється. Науковці наполягають на продовженні моніторингу.

Є розуміння того, що прийде час, коли доведеться проводити відселення людей із цієї території. Але станом на зараз невідомо, коли саме це може статися. Необхідно продовжувати спостереження у 2025 році.

Щодо земної поверхні на вул. Європейська – науковці зазначили, що критичних просідань наразі не виявлено.

Стосовно кар’єру – проведено аналіз рівня води. Ситуація занепокоєння не викликає. Однак надалі триватиме моніторинг наповненості води. Безумовно, найкращий варіант – відновити діяльність із переробки розсолів, із чим також погоджуються науковці.

Щодо ситуації на вул. Глібова, де утворюються провальні воронки, визначено мульди просідань. Ймовірно, процес утворення провалів триватиме, і провалля будуть продовжувати з’являтися. Цей процес перебуватиме на постійному контролі.

Поруч із проблемною ділянкою розташована дорога, яка перебуває у підпорядкуванні Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області.

«Зважаючи на те, що нові просідання можуть утворюватися саме в напрямку проїжджої частини, вже зараз потрібно думати про те, що рано чи пізно виникне необхідність зміщення дороги. Про це будемо говорити з представниками Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Івано-Франківській області», - зазначив міський голова Андрій Найда

У 2024 році ситуація у Калуській громаді не набула критичного характеру. Однак, є окремі ділянки, які потребують посиленого спостереження. У 2025 році моніторинг продовжуватиметься.

Інші новини