-0o

Правила поведінки на воді в літній період

  • 2023.06.23 16:12
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 492

      Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку –відпочинок на воді. Однак, перебуваючи на водних об'єктах, потрібно заздалегідь підготуватися до нього та завжди треба пам’ятати про безпеку. 

Що потрібно зробити перед поїздкою на відпочинок:

  1. У першу чергу зберіть аптечку. У вашу «курортну» аптечку повинні входити: активоване вугілля, анальгін, мезим, cмекта, спирт, вата, лейкопластир, зеленка, засіб від температури. Також візьміть ті таблетки, які ви часто використовуєте, наприклад, від болю в голові або для стабілізації тиску.
  2. Засоби захисту для шкіри: захисний крем, щоб не обгоріти на сонці, крем для засмаги, а також лосьйон після засмаги. Для дитини візьміть крем від сонця з максимальним ступенем захисту.
  3. 3. Засоби особистої гігієни: мило, гель для душу, мочалку, шампунь, зубну пасту, зубні щітки.
  4. 4. Засоби від комарів і інших комах.
  5. Окуляри – один з найважливіших атрибутів відпочинку – сонцезахисні окуляри, їх потрібно взяти обов’язково. Також візьміть окуляри для зору, якщо ви такі носите або контактні лінзи. Вологі серветки. Плавки.

Правила поведінки на воді:

Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному громадянину нашої країни. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу людині, яка потрапила в біду.

Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.

Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на роз’яснювальну роботу з дітьми в школі, вдома, у дитячих оздоровчих установах, а також через засоби масової інформації. 

Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є:

  • правильний вибір та обладнання місць купання;
  • навчання дорослих і дітей плаванню;
  • суворе дотримання правил поведінки під час купанняй катання на плавзасобах;
  • постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Загальні правила поведінки на воді:

  • відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.
  • Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.
  • Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкості вітру до 10м/сек, температурі води – не нижчою за +18°С, повітря – не нижчою за +24°С.
  • Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
  • Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.
  • У воді варто знаходитися не більше 15 хвилин.

Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.

Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

Перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся в безпеці дна й достатній глибині водоймища.

Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи в постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без необхідних тренувань. 

Човни, катери та інші плавзасоби, що належать санаторіям, дитячим таборам і базам відпочинку, повинні реєструватися за встановленим порядком. Щорічно перед початком сезону вони проходять технічний огляд. Малі судна повинні знаходитися під охороною або під замком. Перед відплиттям їх потрібно перевірити на справність й оснастити рятувальними засобами. Наказом установи призначаються особи, відповідальні за збереження, технічний стан і експлуатацію малих суден.

  1. Сідати в човен потрібно обережно, ступаючи по центру настилу.
  2. Кататися на човні або іншому малому плавзасобі дозволяється тільки в спеціально відведених для цього місцях.
  3. Рухатись на човні необхідно завжди вздовж правого боку річки, намагаючись триматися не далі 20 метрів від берега.

4.Якщо потрібно випередити інший човен, то треба обходити його з лівого боку.

5.Гребний човен повинен звільняти дорогу всім човнам, які проходять справа від нього.

6.Гребти веслами треба рівномірно, кермач повинен бути особливо уважним, щоб не вдаритися об борт іншого човна.

Під час катання на малих плавзасобах забороняється:

  • пересідати з місця на місце, сідати на борт під час руху човна;
  • розгойдувати човен, пірнати з нього;
  • категорично забороняється переходити з одного човна в інший;
  • навантажувати човна понад встановлені норми;
  • віддалятися на човні від берега більш ніж на 100 метрів;
  • катати дітей на саморобних човнах, катерах, плотах, автомобільних камерах тощо;

Якщо човен перевернувся, головне – не розгубитися. Човен, що перекинувся, добре тримається на воді, отже потрібно зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега.

 Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинулося, ні в якому разі не можна заплющувати очі. Варто плисти в тому напрямку, відкіля надходить світло. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє плавати, підтримувати його на плаву.

Рятувати треба спочатку одного потопаючого, потім іншого; рятувати вплав одночасно кількох людей неможливо.

Причиною загибелі людей на воді можуть бути вири, що затягують навіть досвідчених плавців; підводні плини, які паралізують волю людини, яка пливе; водорості, що сковують рух плавця. У швидкій річці можна потрапити в сильну течію. Вона підхоплює плавця й починає безладно нести. Непосильна боротьба з течією може вкінець виснажити сили плавця. Тому розсудливіше плисти за течією, періодично відпочиваючи на спині, повільно наближаючись до берега.

Якщо ви потрапили у вир, наберіть якнайбільше повітря, занурюйтесь у воду і, зробивши сильний ривок убік за течією, спливайте на поверхню.

Від переохолодження або різкого переходу з зони теплої води в зону холодної з’являються судоми, що зводять руки і ноги. Головне – не розгубіться! Треба негайно перемінити стиль плавання, найкраще лягти на спину й плисти до берега. Намагайтеся утриматися на поверхні води й кличте на допомогу.

 Плавець, який заплутався у водоростях, не повинен робити різких рухів і ривків, інакше петлі рослин затягнуться ще щільніше. Необхідно лягти на спину і спробувати м’якими, спокійними рухами виплисти в бік, звідкіля приплив. Якщо це не допоможе, потрібно підтягти ноги, обережно звільнитися від рослин руками.

Іншими причинами нещасних випадків на воді можуть бути:

-переохолодження у воді; 

-перевтомлення м’язів, викликане тривалою роботою їх без розслаблення чи безперервного плавання одним стилем; 

-купання незагартованого плавця у воді з низькою температурою тощо. 

У всіх випадках плавцю рекомендується перемінити стиль плавання й вийти з води. Якщо немає умов для негайного виходу із води, то необхідно діяти таким чином:

-при відчутті стягування пальців руки потрібно швидко з силою стиснути пальці кисті руки в кулак, зробити різкий відкидаючий рух рукою у зовнішній бік та розтиснути кулак;

-при судомі м’язів литки необхідно, підігнувшись, двома руками обхопити ступню постраждалої ноги і з силою підігнути ногу в коліні поперед себе; 

На воді забороняється:

-пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

- плавати на дошках, корчах, колодах, надувних матрацах, камерах від автомобільних шин і волейбольних м’ячів та інших не призначених для плавання небезпечних предметах;

- вживати спиртні напої;

-смітити на березі та у воді, прати одяг, мити автотранспорт у місцях для купання;

-гратися в ігри, що обмежують рух рук і ніг;

-підпливати близько до плавзасобів які рухаються;

-купання дітей без супроводу дорослих;

-організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням та захватом тих хто купається;

-купатися у вечірній час після заходу сонця.

 

При наданні потерпілому першої домедичної допомоги треба діяти швидко та послідовно:

  1. Покладіть постраждалого на спину, на тверду поверхню.
  2. Однією рукою відкрийте йому рота; пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, слід видалити з порожнини рота пісок, мул та інші сторонні предмети.
  3. Рукою, підкладеною під потилицю, максимально розігніть хребет у шийному відділі (це не потрібно робити, якщо є підозра на пошкодження цього відділу хребта), за підборіддя висуньте вперед нижню щелепу. Утримуючи її в такому положенні однією рукою, другою стисніть крила носа.
  4. Наберіть повітря у свої легені, щільно охопіть відкритий рот постраждалого та зробіть пробне вдування повітря в його легені. Одночасно “краєм ока” контролюйте підіймання грудної клітки, якщо воно є – продовжуйте. У випадку, якщо грудна клітка не підіймається або підіймається надчеревна ділянка, повторіть усе з пункту 2. Якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, проводять штучну вентиляцію не методом “рот у рот”, а “рот у ніс”, затискаючи при цьому не ніс, а рот. Кількість вдувань – 16-20 за хвилину.
  5. Для зовнішнього масажу серця розташуйтесь збоку від хворого; основу долоні однієї кисті руки покладіть вздовж передньо-нижньої поверхні грудини, основу другої долоні – упоперек першої, розігніть руки в ліктьових суглобах. Робіть ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 80-100 рухів за хвилину. Ознакою правильності виконання закритого масажу серця є наявність пульсових поштовхів, які синхронні натискуванням на грудину, на сонних артеріях.
  6. У випадку, коли рятувальник один, співвідношення кількості вдувань і натискувань на грудину 2:15, якщо рятувальників двоє – 1:5.7. Через кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припинити для перевірки пульсу на сонних артеріях.

Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення   дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. У тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин, незважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого немає або з’являються трупні плями, задубіння, реанімаційні заходи припиняються. 

Допомога людині, яка тоне:

  1. Допомогу людині, яка тоне, може надатибудь – яка особа, яка вміє добре плавати. Якщо людина тоне, подивіться чи не маєте ви під рукою рятувальних засобів – рятувального круга, палиці, дошки, м’яча, мотузки, які можна кинути. Рятувальник повинен швидко роздягнутися, визначити, де краще увійти у воду і пливти до особи, яка тоне.
  2. Якщо течія річки відносить постраждалого, треба спочатку пробігти берегом річки, а потім увійти у воду нижче за течією.
  3. До постраждалого треба пливти обережно, позаду. Якщо це не можна здійснити, то треба за 2-3 м наблизитися до нього, пірнути, схопити за коліна і повернути до себе спиною.
  4. Якщо постраждалий захопив рятувальника і той заважає рухам, необхідно зробити глибокий вдих і затримати його одним із засобів:

– для звільнення від захвату за руки, треба звільнитися одним махом своїх рук у бік великих пальців рук постраждалого;

– для того, щоб звільнитися від захвату двома руками, треба упертися ногами у груди  або плече постраждалого й сильно відштовхнутися;

– для звільнення від захвату за шию або торс рятувальник однією рукою впирається у підборіддя потопаючого, рукою відштовхує його голову назад, а другою рукою підтримує його за поперек.

  1. Якщо потопаючий занурився під воду, необхідно пірнути, наблизитися до нього, схопити за волосся, витягнути на поверхню й транспортувати до берега.

Часто люди забувають про правила безпеки при пірнанні і не хочуть зрозуміти очевидного факту: пірнання може бути небезпечним для життя. Тільки часті тренування, знання правил безпеки і голова на плечах здатні зберегти життя шанувальникам гострих відчуттів.

     Будьте дуже обережні під час відпочинку на воді, щоб він був для Вас і Ваших дітей безпечним. Не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

 

Лікар з гігієни праці відділення організації епідеміологічних

досліджень(спостережень) Калуського райвідділу ДУ

«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                                   Анатолій Панасюк

 

Інші новини