4o

Ремонти і тарифи. Досвід калуських ОСББ (Відео)

 • 2024.02.23 15:10
  • Громада
  • Житлово - комунальне господарство
  • Медіацентр "КМТ"
  • Трансляції
  • Відео
 • 301

 — У чому переваги ОСББ?

   Люди знають, куди йдуть їхні гроші, — наголошує Ярослав Косар, голова ОСББ «Січове 15» — Люди цілеспрямовано хотіли створити ОСББ, щоб поліпшити стан будинку, — розповідає Анастасія Мармуш, голова «Проспект 15». Ми порівняли досвід і тарифи одного з найстарших ОСББ у Калуші і — одного із наймолодших. Калуське ОСББ «Січове 15» — одне із перших, створене у Калуші 2016 року. Типова радянська п’ятиповерхівка змінилася до невпізнання: відремонтували внутрішньобудинкові мережі водо-, енерго-, теплопостачання, дах, відмостки, дашки над димовентиляційними каналами. «Усі проблемні питання у будинку ми вирішили завдяки місцевій програмі підтримки ОСББ. Програма передбачає співфінансування співвласників. Але це стимулює людей цінувати роботу», — говорить голова ОСББ «Січове 15» Ярослав Косар.

   У співпраці із обласною радою облаштовано паркувальні місця, відеонагляд і сортування сміття. У 2019 році будинок взяв участь у програмі «Теплі кредити», а 2021 року здійснено повну енергомодернізацію будинку за програмою «Енергодім». «Ми із найнижчого класу енергоефективності G вийшли у третій клас С. Це дало можливість економити. Середньорічна економія газу – 45%», — розповідає Ярослав Косар. ОСББ «живе» економно: голова, бухгалтер і двірник. Востаннє плату за послугу з управління багатоквартирним будинком піднімали у 2018 році. Тоді тариф 3,50 грн. за квадратний метр дозволив акумулювати кошти на співучасть у програмах енергомодернізації. Нині майже не покриває витрат. Тому плату планують піднімати. ОСББ хоче долучитися до проєкту встановлення сонячних батарей на даху будинку. ОСББ «Проспект 15» функціонує із 2021 року. За ці роки «гострі» питання у будинку – також зняли. «Почали із каналізації і водопостачання, бо вони були у найгіршому стані. Після цього почали робити електрику.

   У 2022 році будинок від’єднано від централізованого теплопостачання, тому це було важливо. За програмою підтримки ОСББ у співфінансуванні власників відремонтовано водопостачання, водовідведення,електрику. Своїм коштом полатали дах, оновили сходи, дашки над під’їздами», — розповідає голова ОСББ «Проспект 15» Анастасія Мармуш. Спочатку тариф ОСББ «Проспект 15» становив 3,90 гривень за квадратний метр. Торік його підняли до 4.00 гривень. Голова об’єднання переконує: цього поки вистачає, хоча відкладати гроші — немає змоги. У Калуській громаді функціонує 54 ОСББ. І це — найбільш оптимальна форма управління багатоквартирними будинками. — У громаді функціонує і програма підтримки ОСББ на 2023-2025 роки. Кошти виділяють на капітальні ремонти на умовах співфінансування. Торік за програмою було виділено 3,463 млн гривень. Ними скористалися 18 ОСББ. Найбільше коштів використано на капремонт електрощитових і електромереж – майже 1,536 млн. гривень, — розповідає заступник начальника управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Богдан Сасник. — У громаді є ОСББ, які долучені до Державної програми фонду енергоефективності. У громаді діє програма «Енергодім», яка передбачає співфінансування робіт.

   Торік із міського бюджету відшкодовано ОСББ «Незалежність К» 851,4 тис. гривень. Як змінилися будинки на бульварі Незалежності, бачать усі. Нині у пріоритеті — підтримка військових, однак, переконані в управлінні, ОСББ і надалі не залишаться без уваги. Середній тариф на послугу управління багатоквартирний будинками ОСББ у громаді становить 4.00 гривні за квадратний метр. Структура тарифу однакова для об’єднань співвласників, і для управляючих компаній. Враховують витрати на утримання будинку і ремонтні роботи. Розмір плати залежить від віку, стану, площі будинку, прибудинкової території. Його постійно переглядають, оскільки зростають енергоносії, мінімальна зарплата, витратні матеріали тощо. Ще більше доведеться платити, якщо хочете долучити будинок до програм модернізації. Але об’єднання співвласників — це можливість самостійно вирішувати, яким чином розвивати і оновлювати свій будинок, при цьому – мати максимально вичерпний звіт за використання коштів.

   Консультації і супровід у створенні ОСББ можна отримати в управлінні жилого-комунального господарства Калуської міської ради за адресою: м. Калуш, вул. Євшана, 3 поверх. У відео — більше про роботу і досвід калуських ОСББ.

Інші новини