17o

Одноразовий посуд: за та проти

  • 2023.05.18 10:58
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 211

Сьогодні важко уявити життя без полімерних матеріалів та виробів з них. В нашому побуті вони знаходяться постійно поряд з нами. Такі вироби використовуються практично у всіх сферах діяльності людини, контактують з харчовими продуктами, водою. З полімерних матеріалів виготовляються пакувальні вироби, а також одноразовий посуд. Першим одноразовим посудом були паперові стаканчики, але вони у ті відносно далекі часи, не завоювали свого місця у житті людини. На їх зміну прийшов пластиковий посуд.       

Одноразовий посуд перш за все має гігієнічне значення, він зменшує рівень інфекційної захворюваності.  Ні для кого не є таємницею, що причиною гострих кишкових інфекцій може бути не тільки їжа, а також посуд, в якій вона знаходиться, та столові прибори у вигляді ложок, виделок.

 Посуд, як фактор передачі інфекційних захворювань кишкової групи, має значення у випадках, коли ним користується багато людей, серед яких зустрічаються і хворі. До одноразового посуду пред’являються такі вимоги, як якість, безпека та споживчі властивості. Полімерна тара взагалі розрахована на одноразове використання. Але навіть одноразовий посуд, яким у побуті почали користуватися пізніше, використовують декілька разів. В народі так його називають іноді – одноразовий посуд багаторазового використання.

   Але останнім часом всіх більш за все цікавить безпека одноразового посуду, точніше матеріалу, з якого вона виготовлена. Купуючи одноразовий посуд, потрібно чітко представляти, для яких потреб будете його використовувати. Одноразовий посуд при його правильному використанні позбавляє нас від багатьох утомливих турбот і звільняє час, робить життя і побут простіше і легше. При цьому потрібно знати, що для гарячих напоїв підходять не будь-які стаканчики. Стаканчики з полістиролу для цього не годяться-вони не витримують високих температур і виділяють токсини в чай або каву. Гарячі напої краще пити з поліпропіленових стаканчиків – вони більш стійкі, а от спиртне не бажано наливати ні в ті, ні в інші – так можна пошкодити печінку і нирки, а також погіршити зір, що також пов’язане з міграцією токсинів у такі напої. Щоб не зашкодити собі, будьте уважні до застосування одноразового посуду.

 Кращий варіант – це наявність маркування на пластиковому посуді у вигляді знаків PS – полістирол, або PP – поліпропілен. Можлива наявність застережень типу ″тільки для холодних напоїв″, ″тільки для холодних страв″. В останні часи у світі науковців багатьох розвинених країн з’явилися повідомлення стосовно шкоди для людини пластикових предметів, в тому числі і посуду. Науковці наголошують про необхідність віднести пластмасу до категорії шкідливих відходів. Експерти впевнені, що не завжди безпечні і харчові продукти, що упаковані в пластик. Вони можуть визвати порушення в обміні речовин. З полімерних, синтетичних матеріалів, пластмас тощо при їх тривалому контакті з харчовими продуктами, питною водою можуть мігрувати до оточуючого середовища формальдегід, різні розчинники, важкі метали, спирти метиловий та бутиловий та інші хімічні речовини.

 При лабораторному контролі таких виробів використовують рідке модельне середовище, в яке з полімерних матеріалів мігрують крім формальдегіду, різних розчинників також і метали, що завжди присутні в них (свинець, кадмій, олово, кобальт, кадмій, цинк та інші).

Одноразовий посуд відразу після використання необхідно викинути, саме для цього він і придуманий. Головне не спалювати вироби, що перетворилися на відходи. Полімерні матеріали при спалюванні (навмисне спалювання, пожежі) виділяють токсичні речовини, які можуть зашкодити вашому здоров’ю.

Отож будьте обережні та помірковані при придбанні та використанні одноразового посуду, у разі застосування його не за призначенням замість користі можна отримати шкоду.

 

Лікар з гігієни праці Калуського

районного відділу                                                                         Панасюк А.А.

Інші новини