15o

Обережно - сказ!

  • 2023.12.13 09:20
    • Новини
  • 199

Останні 30 років епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу в Україні є неблагополучною. Щорічно реєструються поодинокі випадки захворювань. Із 2001 по 2022 рр. у державі зареєстровано 52 випадки сказу серед населення. Природні вогнища сказу існують практично на всій її території. За даними МОЗ щороку в Україні реєструється близько 100 - 120 осіб, які звертаються до мед. установ з приводу укусів тваринами, з них 60% одержують лікування.

У 2022 році зафіксовано 2 летальні випадки сказу людей (по одному випадку у Харківській та Житомирській областях). У вересні 2023 року задокументовано випадок смерті людини від сказу у Вінницькій області, яку покусала домашня кішка. Найвищий показник захворюваності на сказ зафіксовано у 2007р. – 7 випадків. У 2011 і 2015 роках – по 6 випадків. Останній випадок в області був у 1994 році (Городенківський район).

Епізоотична ситуація щодо захворюваності тварин в Івано-Франківській області  також є неблагополучною. В 2022 році  зареєстровано 27 випадків сказу серед тварин  проти 18 випадків за 2021рік. В  2023 році в області вже зафіксовано 20 випадків, з яких 2 в Калуському районі. Перший випадок сказу  зареєстрований в домашньої собаки (с.Довгий Войнилів) в лютому, другий –в   грудні у лисиці (с.Мостище).

                        Сказ – це гостре інфекційне захворювання тварини і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ураженням ЦНС і завжди закінчується смертю. Збудником хвороби є нейротропний вірус сказу. Інкубаційний період хвороби триває від 2 тижнів до 3 місяців, іноді до року і залежить від таких факторів, як місце проникнення вірусу і вірусного навантаження.  Зокрема від:

-місця, кількості і глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя, голову, кисті рук);

-кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;

- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).    

         Головним резервуаром збудника сказу у дикій природі, як і раніше,

залишаються червоні лисиці. Підтримують збудника в природі і мишовидні гризуни. Продовжує реєструватися значна кількість випадків серед собак і котів, які найбільш наближені до людей та являють для них головну небезпеку.

Передача інфекції здійснюється при укусах тваринами, ослиненні, нанесенні подряпин чи поранень предметами, забрудненими слиною і мозгом хворої тварини. Можливе зараження при зніманні шкір з хворих на сказ тварин, особливо лисиць.

       За 11 місяців 2023 року з приводу укусів тваринами за антирабічною допомогою в ЗОЗ району звернулось 152 особи, що складає 122,7 на 100 тис. населення проти 138 осіб (111,4 на 100 тис. нас.) за аналогічний період минулого року. 90 (59,2%) укусів тваринами зареєстровано серед мешканців міста.

Серед постраждалих 16 дітей віком до 18 років.

Від фізичних ушкоджень бездомними тваринами потерпіли 16 осіб (10,5% від загальної кількості)  проти 29 осіб ( 21,0%) за аналогічний період минулого року. Серед них зареєстровано 11 укусів безпритульними собаками, 4  невідомими котами та 1 білкою.

Більшість укусів бездомними тваринами  було зареєстровано в місті (11).

В основному кусали людей домашні собаки (106 укусів) та коти (28 укусів). Зафіксовано також по одному укусу нутрією та кролем.

                                                                     

Антирабічне лікування призначалось 23 особам проти 33 за 11 місяців 2022 року, з них 5 дітям віком до 18 років.

 Питома вага антирабічного лікування склала 15,1 проти 23,9 за аналогічний період минулого року.

          

     Звертаємо увагу мешканців міста і району на дотримання основних заходів профілактики щодо даного захворювання:

— Укушені рани, подряпини, ослинення негайно промийте теплою проточною водою з милом. Краї рани обробіть 5% настоянкою йоду або 70° спиртом та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря-травматолога для проведення антирабічного лікування;

— Утримуйтесь від контактів з безпритульними та дикими тваринами, особливо лисицями;

— Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними;

— Повідомляйте фахівців ветеринарної медицини про виявлення в населеному пункті лисиць, захворювання тварин, або їх трупів, в разі, якщо тварина загинула;

Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря;

— Не знімайте шкуру з трупів диких тварин;

— У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте прізвище, ім’я і по-батькові господаря, його домашню адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд;

— При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати;

—  Щорічно вакцинуйте проти сказу домашніх та сторожових собак;

— Проводьте заходи боротьби з мишовидними гризунами в жилих, господарських приміщеннях, на дачних ділянках, тощо;

— Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою! 

 Не забувайте, що тварина, яка укусила,  на вигляд може бути здоровою, а захворювання сказом може проявитися до року і пізніше. Вірус сказу у слині хворої тварини появляється за 10 днів до появи клінічних ознак.

Важливо пам'ятати, якщо людина захворіла на сказ, то її вилікувати вже неможливо. Єдиним засобом профілактики захворювання на сказ є лікувально-профілактичні щеплення за призначенням лікаря. Вакцина наявна на всіх пунктах надання антирабічної допомоги в достатній кількості безкоштовно.

   

 

 

Калуський районний відділ

ДУ «Івано-Франківського ОЦКПХ МОЗ»                    

Інші новини