16o

Реліквія з минулого: у Калуші передали на зберігання унікальний церковний документ

  • 2025.04.28 08:27
    • Громада
    • Культура
  • 38

27 квітня, в храмі Архистратига Михаїла УГКЦ передали на зберігання в Краєзнавчий музей Калущини історичний документ.

Ярослав Куцій, історик, журналіст онлайн-видання "Інформатор Калуш" особисто передав метрику, яка датована 1909 роком отцю Івану Бігун, який в свою чергу - управлінню культури, національностей та релігій Калуської міської ради на зберігання. 

Це подарунок місту від редакції газети, яка у березні відзначила три роки свого створення. 

"З нагоди свого 3-річчя робимо подарунок нашому місту, а саме повертаємо реліквію додому, туди де повинна вона залишатися. - зазначили в редакції. - Це свідоцтво про народження – свідчення ідентичності кожного калушанина.свідоцтво про хрещення, яке видане 28 січня 1909 року у Церкві Святого Михаїла. Автентичність документу засвідчує церковна печатка та підпис тодішнього пароха о. Володимира Петрушевича. Швидше за все, він був виданий ще у старій церкві, що була розташована в районі сучасної вулиці С. Бандери (до сьогодні збереглося лише берегове укріплення місця, де стояла святиня)".

Ярослав Куцій зазначив, що придбання історичного документу є символічним: " Символізм полягає в тому, що забирали ми його з пошти 2 квітня. А кожний католик знає, що цього року саме 2 квітня була 20 річниця від Дня смерті Папи Івана Павла ІІ. Можливо це для мене чисто символічно, бо коли навчався на історичному факультеті, то я захищав бакалаврську і магістерську роботу на тему "Роль Івана Павла ІІ в падінні комуністичного режиму". А сьогодні Провідна неділя і ще католицька церква відзначає свято Божого Милосердя. І це символізм. А також те, що кошти з калушании ми зібрали за 1 годину. А закрив збір Захар Остап'юк, історик, який сьогодні захищає нашу державу. І ми йому дякуємо і всім калушанам".

Отець Іван Бігун подякував Ярославу Куцію за значний внесок у збереження історії, зазначивши, що це лише початок повернення важливих історичних артефактів додому. 

Любов Джуган, начальниця управління культури, національностей та релігій Калуської міської ради, та Іван Тимів, старший науковий співробітникКраєзнавчого музею, підкреслили важливість історичного документу та подякували усім, хто долучився до його повернення у Калуш. Іван Миколайович зокрема зазначив, що такий документ складався в одному екземплярі і є оригіналом, в цьому його цінність. Тепер він зберігатиметься в експозиції "Греко-католицька церква" Краєзнавчого музею. Тут є й інші свідоцтва, але датовані пізнішими роками - 20-30 минулого століття.

Ярослав Куцій розповів: "Я шукав по архівах. І чисто випадково натрапив на аукціон в Щецині. Тоді метрику не викупили. Відповідно я з ними сконтактував, домовився за ціну. Викупили її в березні. " Вартість історичного документу разом з пересилкою склала 200 злотих.

Інші новини