Щорічно 24 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Подолання туберкульозу – це спільна відповідальність, яка вимагає негайних і рішучих кроків.
За підсумками 2024 року в Калуському районі (Калуський відокремлений структурний підрозділ, Рожнятівський ВСП, Долинський ВСП) реєструється зниження захворюваності всіма формами туберкульозу з 35,6 на 100 тис. населення у 2023 році до 23,5 на 100 тис. населення. В абсолютних цифрах загальна кількість випадків захворювання на туберкульоз по Калуському районі за 2024 рік склала 71 проти 86 за аналогічний період 2023 року.
По Калуському ВСП, зокрема, зареєстровано 24 нових випадки за 2024 рік проти 44 випадків в 2023 році. З числа нових випадків – 20 випадків легеневого та 4 випадки позалегеневого туберкульозу (3 випадки тубплевриту та 1 випадок ТБ молочної залози, які підтверджені гістологічним методом).
З початку 2025 року по Калуському ВСП зареєстровано вже 6 нових випадків туберкульозу, серед них 5 випадків легеневого туберкульозу та 1 випадок-позалегеневого (туберкульоз очеревини).
То що ж таке туберкульоз?
Туберкульоз - інфекційне захворювання, яке передається переважно повітряно-краплинним шляхом від хворої людини здоровій. Збудником його є мікобактерія туберкульозу. Це захворювання у більшості випадків вражає легені. Але вогнища можуть виникати і в хребті, нирках, мозку, лімфатичних вузлах, шкірі, кишківнику, статевих органах.
На туберкульоз може захворіти кожен, проте частіше хворіють люди з ослабленою імунною системою (особи з хронічними захворюваннями органів дихання, цукровим діабетом, ВІЛ-інфекцією, військовослужбовці, особи, які страждають від алкоголізму, палять, вживають наркотики). Захворіти можуть і люди з міцною імунною системою при близькому контакті з хворою людиною через кашель, чхання у приміщеннях, які погано провітрюються.
Основні симптоми туберкульозу:
-кашель 2-3 тижні;
-потовиділення вночі;
-підвищення температури тіла до 37,0-37,5 °С ;
-безпричинна втрата ваги;
-задишка;
-кровохаркання.
Для діагностики туберкульозу проводять флюорографічне чи рентгенографічне обстеження органів грудної клітки, аналіз мокротиння. Пройти ці обстеження має змогу кожен. Якщо ви відчули якийсь тривожний дзвіночок, негайно зверніться до сімейного лікаря, який скерує вас для проходження необхідних обстежень та у разі виявлення хвороби якнайшвидше скерує до фтизіатра.
За 2024 рік в закладах охорони здоров’я Калуського району було проведено 39234 радіологічних досліджень серед громадян (флюорографія, рентгенографія ОГК), з них в 24 випадках виявлено туберкульоз.
Крім цього на базі КНП « ЦРЛ Калуської міської ради Івано-Франківської області» проводиться дослідження мокротиння новітнім молекулярно-генетичним методом – GeneXpert для швидкої діагностики захворювання на туберкульоз( до 2 годин).
За 2024 рік всього проведено 288 досліджень даним методом, з них-19 виявилися позитивні.
Також у 2024 році, за сприяння ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»,
11 особам з групи ризику було проведено дослідження новітніми, дороговартісними квантифероновими тестами, які дають змогу виявити латентну (приховану) форми туберкульозу, а також туберкульоз позалегеневої локації. У двох осіб виявили позитивний результат.
Туберкульоз - це проблема всього людства. Зупинити цю недугу можна тільки тоді, коли кожна людина буде знати як захистити себе від зараження.
Ранньою профілактикою цього захворювання є одноразове щеплення новонароджених у пологовому будинку та вчасне проходження профілактичних оглядів.
Але, якщо ви все-таки захворіли, пам’ятайте, що туберкульоз – виліковне захворювання, успіх лікування якого залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря.
В Україні лікування протитуберкульозними препаратами є безкоштовним.
Наталія ВАШКЕВИЧ, лікар-епідеміолог Калуського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ».