15o

Спеціальна доповідь Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини «Про стан додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах дії правового режиму воєнного стану»

  • 2025.07.02 11:59
    • Громада
  • 32

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець презентує для ознайомлення громадськості спеціальну доповідь «Про стан додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах дії правового режиму воєнного стану», сформовану за результатами опитування серед громадян – споживачів послуги централізованого водопостачання.

Вода — це основа життя. Без доступу до якісної питної води неможливо забезпечити повсякденне існування, здоров’я та добробут.

Втім сучасний світ стикається з низкою викликів, які роблять це право дедалі менш доступним. Сьогодні екологічні виклики, такі як забруднення довкілля, виснаження природних ресурсів та глобальні кліматичні зміни, ускладнюють реалізацію цього права.

Повномасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України, принесла не лише людські втрати й руйнування, а й суттєво загострила проблему доступу громадян до чистої питної води. Руйнування критичної інфраструктури, пошкодження водогонів, перебої в роботі систем водопостачання та водовідведення внаслідок обстрілів і відключень електроенергії — це сувора реальність, у якій живуть сотні тисяч українців.

Окремо варто відзначити катастрофічні наслідки підриву Каховської ГЕС російськими військовими. Згідно зі спільним звітом Уряду України та ООН, близько мільйона людей втратили доступ до питної води, а тисячі громадян залишилися без електроенергії. У таких умовах питання реалізації права на чисту воду стає не лише екологічною, а й гуманітарною проблемою, що потребує нагального вирішення.

З метою привернення уваги до цієї проблематики Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини у 2024 році було ініційовано комплексне дослідження стану додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах дії правового режиму воєнного стану. У рамках цього дослідження було здійснено моніторинг ситуації, зібрано дані щодо впливу воєнних дій на водопостачання та вивчено стан реалізації державної політики у цій сфері. Аналіз національного законодавства та міжнародних стандартів дозволив визначити основні проблеми, які потребують уваги держави та міжнародної спільноти.

У Спеціальній доповіді розкрито чотири ключові проблемні аспекти:

• вплив військової агресії Російської Федерації на порушення прав громадян у сфері питної води та водопостачання;

• вплив суб’єктів господарювання на водні ресурси;

• стан формування та реалізації державної політики щодо забезпечення права на питну воду та санітарію;

• відповідність національного законодавства міжнародним нормам права на воду і санітарію та стандартам у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення.

Детальніше читайте у доповіді за посиланням https://www.ombudsman.gov.ua/storage/app/media/uploaded-files/cpetsdopoviddruk-1.pdf

Інші новини