3 квітня, відбулося чергове засідання міської комісії з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Головував секретар міської ради Віктор Гільтайчук. На порядку денному — п’ять питань.
Звернуться До Кабінету Міністрів України, НЕК «Укренерго», суб’єктів національнго захисту критичної інфраструктури, голови Івано-Франківської ОВА, голови Калуської РВА через недопущення виникнення надзвичайної ситуації у зв’язку можливим припиненням електропостачання на ТОВ «Карпатнафтохім». 27 березня «Укренерго» попередило про те, що 9 квітня можливе відключення товариства віделектроживлення.
Ярема Рудик, заступник генерального директора ТОВ «Карпатнафтохім»:
« У понеділок у нас відбулася нарада за ініціативи міністерства енергетики, де обговорювати питання про можливість відключення і шляхи, як далі врегулювати це питання. Там зазначили, як варіант вирішення ситуації, що в Україні були прецеденти, і Кабмін приймав окремі рішення по деяких підприємствах…. У мене є просьба до комісії звернутися до КМУ про вирішення питання, поки на «Карпатнафтохімі» не відновиться робота. Робота може відновитися лиш після завершення військових дій».
Від електропостачання уже відключене Чечвинське водосховище. Об’єкт працює на генераторах, які під час критичної потреби підняти чи опустити шлюзи, можуть не втримати.
Водночас, органи місцевого самоврядування і міські служби цивільного захисту готуються до можливих повеней і паводків. Обслуговують зливову каналізацію, обстежують об’єкти водопостачання, берегоукрілення, мають необхідну на випадок надзвичайної ситуацій техніку і реагенти для знезараження питної води. Крім того, за минулий рік розчищували канави, русла річок, заторів під мостами. Повністю прохідне русло річки – і у районі Підгірок. Часті підтоплення цього району не залежать від рівня води у Чечві.
Тарас Фіцак, начальник управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради:
«Ту територію, яка була млакою у Підгірках, забудували. Тому там завжди буде мочар, хоч русло річки на території міста, і Підгірок зокрема, — прохідне. Те, що стосується Підгірок, основна маса води йде з лісового масиву. Можна порівняти у процесі повеней, коли падає дощ: всі їдуть на Загір’я, бачать рівень води на Загір’ї і у Підгірках. Ситуацію вивчали науковці, і тільки підтвердили наші висновки».
Проблема, з якою уже бореться громада цього року, — масові підпали сухої рослинності. У Калуській громаді з початку року сталося 94 пожежі в екосистемах. Здійснено 28 рейдів із метою виявлення правопорушників, сім осіб притягнуто до адмінвідповідальності. Також проводили агітаційну роботу.
У громаді створять резерв пального для оперативного реагування на повідомлення про пожежі. Також сподіваються на допомогу старост і духовенства у проведення роз’яснювальної роботи про небезпеку і шкоду від бездумного спалювання залишків сухої рослинності.
Любомир Бережницький, представник Івано-Франківського надлісництва філії «Офіс ДП «Ліси України»:
«Сама більша проблема, коли підпалюють прилеглі до лісових масивів території, і господарські угіддя, і тоді вогонь перекидається у лісові масиви. І порушників встановити практично неможливо, бо люди підпалюють – і йдуть додому, а вогонь поширюється».
Начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Калуського РУ ГУ ДСНС Роман Федоришин нагадав, що самовільне випалювання сухої рослинності заборонено законом. Штраф у разі порушення статті 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення пожежної безпеки у лісах) становить від 1530 гривень. У разі порушення статті 77-1 ч.1 (самовільне спалювання сухої рослинності) КУпАП штраф становить від 3060 грн до 6120 гривень.
Обговорили також стан готовності місць масового відпочинку на водних об’єктах у 2025 році. Відповідним розпорядженням міського голови цього року таким об’єктом визнано тільки міське озеро у парку культури і відпочинку ім. Івана Франка. Там здійснять комплекс заходів, передбачений для належної підготовки об’єкту до літнього відпочинку людей (прокату водних атракціонів).
Під час розгляду питання «Про стан забезпечення населення якісною та безпечною питною водою» про виконану роботу прозвітували головний інженер КП «Калуська енергетична компанія» Ігор Караїм, заступниця начальника Калуського міського відділу Калуського РУ ГУ Держпродспоживслужби Ірина Нітух, Лідія Плачинда, Калуського РВ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Лідія Плачинда.
У рішенні комісії відображено перелік заходів і напрямки роботи, із протидії можливій загрозі і вирішення проблемних ситуацій.