Останні кілька тижнів увага українців все більше прикута до метапневмовірусної інфекції, перші випадки якої вже зареєстровано і в Україні. То що ж являє собою цей вірус, чи варто його боятися і як себе вберегти від нього?
Метапневмовірус людини (HMPV) вперше виявлений та описаний у 2001 році в Нідерландах. Він поширений на всіх континентах, на що вказують результати досліджень.
ЕПІДЕМІОЛОГІЧНА Ситуація
За даними ЦГЗ, в Україні фіксується циркуляція HMPV серед населення. Протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявлено у 14 осіб, з них віком 0-4 роки - 2 особи, 5-14 років - 7 осіб, 30-64 роки - 4 особи та віком 65 і старше - 1 особа.
Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період, станом на 05.01.2024 року: всього HMPV виявлено у 24 осіб, з них віком 0-4 роки - 11 осіб, 5-14 років - 10 осіб, 30-64 роки - 2 особи та віком 65 років і старше - 1 особа.
Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом - всі хворі отримали медичну допомогу та одужали.
Всі вірусологічні лабораторії регіональних центрів контролю і профілактики хвороб МОЗ України забезпечені тест-системами для виявлення метапневмовірусу та проводять епіднагляд протягом року, в тому числі під час епідсезону.
Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху спричиненого метапневмовірусом на території України не спостерігається.
Що стосується епідеміологічної ситуації по Калуському району, то станом на 09.01.2025 року не зареєстровано жодного випадку метапневмовірусної інфекції. Від початку грудня 2024 року ведеться щоденний моніторинг захворюваності на ГРВІ та грип. В цілому епідситуація по Калуському районі залишається стабільною.
Так, за грудень 2024 року зареєстровано 2392 випадки захворювань на ГРВІ, в тому числі 1522 - діти до 17 років, що складає 1931,1 на 100 тис. населення. Випадків грипу та COVID- 19 не реєструвалося.
За 1-й тиждень 2025 року зареєстровано 454 випадки ГРВІ( в тому числі 284 –діти до 17 років) та 1 випадок COVID-19, інтенсивний показник на 100 тис. населення склав 367,3, що є значно меншим показником ніж за аналогічний період 2024 року, коли було зареєстровано 1242 випадки ГРВІ(в тому числі 681-діти до 17 років),19 випадків COVID 19 та 2 випадки грипу, інтенсивний показник на 100 тис. населення-1019,6.
Особливості інфекції
Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни.
HMPV–інфекція здебільшого перебігає легко, але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, призводить до збільшення тяжкості захворювання. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів.
Групи ризику
Вірус значною мірою поширюється при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом).
Хоча HMPV може заразитися будь-хто, у групу підвищеного ризику входять: новонароджені; діти до 5 років; люди старше 65 років; люди з астмою, які вживають стероїди, з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ), з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ, злоякісних новоутворень, або ті, хто переніс трансплантацію органів.
Симптоми
У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, підвищена температура. У порівнянні з таким захворюванням, як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше, проте інколи викликає такі ускладнення як: бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми.
ПРОФІЛАКТИКА
Специфічної профілактики метапневмовірусу не існує. Неспецифічна профілактика включає такі ж заходи як і при інших ГРВІ:
- регулярно мийте руки з милом;
- уникайте контактів із хворими людьми;
- дотримуйтесь етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);
- періодично провітрюйте приміщення.
- дотримуйтесь збалансованого харчування та при необхідності приймайте вітамінні комплекси.
Довіряйте виключно перевіреній інформації з офіційних джерел, а за перших симптомів застуди звертайтесь до Вашого сімейного лікаря!
Лікар-епідеміолог
відділу епідеміологічного нагляду
та профілактики інфекційних хвороб
Калуського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Наталія ВАШКЕВИЧ