23o

МАЛЯРІЯ – актуальна проблема.

  • 2024.04.26 09:57
    • Охорона здоров'я
  • 87

Малярія – важка, іноді смертельна хвороба. Збудник потрапляє до організму людини через укус комара.        За даними ВООЗ, заразитися малярією можна у 91 країнах світу, в основному, це країни Африки, Південної Азії та Америки.          

 Ситуація з малярії в світі, в країнах СНД, Україні залишається нестійкою. За даними ВООЗ щорічно на малярію хворіють 300-500 млн., а помирають від неї 1,5-2,7 млн. 608 тис. осіб. Осередки малярії з високою ураженістю населення існують в Африці, Південно –Східній Азії, Південній Америці і т д .

В країнах Європи в тому числі в Україні була ліквідована місцева малярія в

60-х рр. минулого сторіччя. Останнім часом через політичну та економічну кризу в світі, військові конфлікти, розвиток міжнародного бізнесу і туризму відбулося активне розповсюдження малярії на вільні від неї території.

В Україні реєструються лише завезені випадки малярії. Щороку в нашій країні  реєструється близько 50 випадків малярії ( 2-5 випадків, на жаль закінчуються смертю). За даними ДЗ «Український центр з контролю та моніторингу захворюваності МОЗ України» зареєстрований перший смертельний випадок від тропічної малярії в лютому 2023р.( іноземець, який побував в Уганді).

Однією з причин ,що призводять до смертельного кінця від малярії  є відсутність настороги до хвороби серед осіб, які відвідують тропічні країни, нехтують правилами особистого захисту, відмова від проведення хіміопрофілактики  під час перебування у природному вогнищі та після повернення, пізнє звернення за медичною допомогою.     

    Людини заражається через укус самки комара, інфікованої малярійними плазмодіями. Самки комарів нападають в сутінках та в період від заходу сонця до світанку. Щоб цього уникнути:

  • в цей час перебувайте у захищеному приміщенні;
  • при перебуванні надворі носіть одяг з довгими рукавами, штанами;
  • нанесіть репелент на відкриті ділянки шкіри та на одяг (не наносіть окремо на шкіру під одяг).

Як попередити захворювання?

  1. Приймати протималярійні препарати для профілактики.
  2. Попереджувати укуси комарів.

За 4-6 тижнів до поїздки, в країни ендемічні з малярії необхідно звернутися

до сімейного лікаря, який призначить протималярійні ліки.

Які симптоми малярії і що робити,  якщо вони з’явилися?

Симптоми виникають зазвичай через 7-10 днів після зараження або повернення з ендемічної країни, які  часто схожі на застуду: підвищена температура тіла до 40-41˚ з постійною зміною- то озноб, то жар, рясне  потовиділення, біль в м’язах, суглобах, попереку, головний біль, слабкість, швидка втомлюваність, жовтяниця шкіри, Також можуть виникати порушення травлення: нудота, блювота, діарея. Взимку малярія може маскуватися  під пневмонію.

Інші новини