У Калуській громаді триває активний екологічний моніторинг з метою вивчення небезпечних процесів просідання земної поверхні та засолення водоносного горизонту.
Сьогодні, 21 липня, дослідження вийшли на новий рівень — науковці з Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу вперше використали георадар AKULA 9000C, вартістю близько 2 млн грн.
Цей сучасний прилад дозволяє "бачити" те, що приховано під землею на глибинах до 30 метрів — пустоти, порушення масивів, старі комунікації та навіть археологічні об’єкти. Як пояснив Микола Приходько, завідувач кафедри геодезії та землеустрою ІФНТУНГ, завдяки спеціальним антенам прилад випромінює хвилі, які, відбиваючись від об’єктів під землею, формують зображення на екрані комп’ютера. Після цього зібрані дані ретельно аналізуються.
Сьогоднішні роботи охопили територію хвостосховищ та вулицю Європейську, де фіксували деформації ґрунтів. Раніше в регіоні вже проводили геофізичні дослідження методом природного імпульсного електромагнітного поля землі. Тепер, за словами професора Едуарда Кузьменка, результати цих двох методик будуть зіставлені для отримання точнішої картини змін у земній поверхні.
Дослідження тривають. Отримані дані допоможуть запобігти екологічним ризикам та захистити місцевих жителів.