Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради вже не одноразово висвітлювалося питання щодо негативного впливу «тіньової» зайнятості і заробітної плати. Нажаль, на сьогоднішній день воно не втратило актуальності, а боротьба з тіньовою заробітною платою в Україні продовжується. Слід зазначити, що тіньова заробітна плата може існувати у декількох формах:
- працевлаштування на умовах неофіційних трудових відносин (неофіційне (нелегальне) працевлаштування - це такий вид працевлаштування, який не завіряється трудовим договором, що у свою чергу заборонено чинним законодавством);
- виплата заробітної плати частково офіційно, частково «у конвертах».
При «тіньовій» зайнятості відбувається виплата заробітної плати «в конвертах», що призводить до:
- втрати можливості користування державними гарантіями відповідно до чинного законодавства;
- приховування реального доходу, що впливає на недостовірність наданої інформації при зверненні за соціальними пільгами;
- втрати трудового стажу при розрахунку розміру пенсії;
- втрати працівником права на отримання гарантованої державою відпустки чи виплати лікарняних.
В Калуській міській територіальній громаді управління соціального захисту населення Калуської міської ради, в межах компетенції, проводить роботу в напрямках моніторингу за дотриманням трудового законодавства, в т.ч. дотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці, погашенням заборгованості із заробітної плати на підприємствах ,установах,організаціях міста,легалізації виплати зарплати та детінізації зайнятості населення, ведеться роз’яснювальна робота з цих питань. Також нагадаємо, що з метою погашення та недопущення виникнення боргів із заробітної плати і контролю за питаннями «тіньової» оплати праці та інших порушень вимог законодавства про працю,сприяння впровадженню рішень Уряду, спрямованих на підвищення рівня мінімальної заробітної плати, рішенням виконавчого комітету Калуської міської ради від 22.06.2021р № 191 утворено Тимчасову комісію з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення),пенсій,стипендій та інших соціальних виплат і легалізації оплати праці та зайнятості населення Калуської міської територіальної громади.На засіданнях комісії, з метою оперативного реагування зокрема розглядається інформація про факти виплати заробітної плати у розмірі менше мінімальної,та за проведеним аналізом напрацьовуються пропозиції щодо заслуховування керівників таких суб’єктів господарської діяльності міста на комісії, а також розглядаються інші проблемні питання.
Тож, в чергове, нагадуємо роботодавцям міста, що допустивши працівника до роботи без попереднього укладеного з ним трудового договору, ви порушуєте вимоги ст.21,24 КЗпП України, за що несете передбачену законодавством України відповідальність, а найманим працівникам варто запам’ятати, що заробітна плата «в конверті» сьогодні- це ваша свідома відмова від соціальних гарантій в час, коли ви цього найбільше потребуватимете.
За роз’ясненнями та консультаціями з питань трудового законодавства, зокрема і «тіньової» зайнятості, просимо звертатися у відділ праці, пенсійного забезпечення та соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Калуської міської ради (вул. Євшана, 9, каб. 211 , тел.5-22-13).