-3o

Кліщі пробудилися…Розпочався перший пік активізації іксодових кліщів.

  • 2021.05.11 08:13
    • Охорона здоров'я
  • 143

Довгоочікуване тепло сприяє тіснішому контакту людей з природою, результат якого – напад іксодових кліщів!

В нашому районі  з приводу укусу цими членистоногими за медичною допомогою щорічно звертаються мешканці міста та сільських населених пунктів, які інфікувалися від кліщів і захворіли на хворобу Лайма.

        Кліщі є переносниками і резервуаром збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

       На території України кліщі переносять хворобу Лайма ( іксодовий кліщовий бореліоз), кліщовий енцефаліт, туляремію серед людей, піроплазмоз серед собак. Від хворої людини до здорової збудники ці захворювання не передаються.

       На обліку в нашому районі за результатами дослідження кліщів перебувають 12 неблагополучних щодо хвороби Лайма територій:  с.Завій, с.Підмихайля, с.Пійло, с.Мошківці, с.Станькова, с.Боднарів, м.Калуш, с.Стефанівка, с.Довгий Войнилів, с.Мислів, с.Бережниця, с.Болохів.

        У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності. На квітень-травень, як правило, припадає перший пік їх чисельності, а другий пік – на серпень-вересень. А це означає, що збираючись на природу не завадить знати як уникнути укусу кліща і що робити при укусі.

        Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Кліщі вологолюбиві, тому їх чисельність найбільш велика у зволожених місцях. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках, дачних ділянках. Кліщі можуть присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами  квітів, собаками, котами та іншими тваринами. Іксодові кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті не більше метра. Голодні активні кліщі, що напали, зазвичай прагнуть проникнути під одяг. Вони можуть прикріплятися до будь-якої частини тіла, але найчастіше голови, шиї, у складках шкіри поперекової і пахової області, волосистих частинах тіла. З моменту нападу до їх прикріплення зазвичай проходить 1-2 години.

       Момент укусу кліща безболісний і часто проходить непоміченим, але в період  кровосмоктання на місці укусу кліща розвивається запальна реакція, що супроводжується свербінням. Присмоктування кліща триває 15-20 хвилин. Через 6-12 годин з’являється припухлість, почервоніння.  Період живлення самиць на тілі людини може бути від 5 до 10 діб. На поверхні тіла кліщ може жити 1 місяць.

Як же вберегтися від укусів кліщів?

       Збираючись на відпочинок потрібно одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Волосся слід прибрати під головний убір. Обираючи місце, де плануєте відпочивати, стежте, щоб поблизу не було високої трави, щоб місце не було захаращене і добре освітлювалося сонцем. Повернувшись додому, слід відразу зняти одяг, білизну, варто все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо Ви брали зі собою на відпочинок домашніх тварин, то їх теж слід оглянути перед тим, як впустити в помешкання.

       Що швидше помітите кліща, то легше його видалити. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, ймовірність зараження збільшується. Ризик зараження на хворобу Лайма залежить від тривалості присмоктування. Якщо комаха була на тілі менше ніж добу, вірогідність інфікування доволі мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

        При виявленні на тілі кліща, краще звернутись в лікувально-профілактичний заклад для його видалення, адже інфікування людини може відбутися при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції. При самостійному видаленні кліща необхідно дотримуватися наступних вимог: перед і після витягання кліща шкіру слід обробити будь-яким антисептиком (розчин йоду, спирт, горілка, одеколон). Після видалення кліща слід ретельно помити руки з милом.

        Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у чистий скляний посуд, щільно закрити кришкою і доставити в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій  ДУ «ІФОЛЦМОЗУ», вул.Шевченка,4 м.Івано-Франківськ) для подальшого дослідження на  наявність збудника хвороби Лайма.

        Особам, яких вкусив кліщ, необхідно звернутися до лікаря- інфекціоніста та стежити  за самопочуттям, щоденно вимірювати температуру тіла впродовж двох тижнів.

        Профілактика захворювань, пов’язаних з укусами кліщів, полягає у знищенні кліщів (там, де це можливо), захисті від нападу і звільненні від них. Це використання захисного одягу і засобів, які відлякують кліщів, самоогляд одягу і відкритих частин тіла під час перебування на природі кожні 2 години. В період активності кліщів рекомендовано на обмежених територіях в місцях скупчення великої кількості людей – оздоровчих закладах, садівництвах, будівельних та промислових майданчиках проводити обробку акарицидами.

Інші новини