У березні 2023 року в Україні знову зафіксували два випадки кору. Обидві дитини – з однієї родини, одна з них не була вакцинована, друга — мала не повний курс щеплення.
Спалахи цього захворювання мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожних чотири-п’ять років. Попередній спалах кору тривав у нас у 2017–2019 роках. і з огляду на те, що спалахи циклічні, новий є невідворотним. Головна причина цього — недостатнє охоплення щепленнями. Згадаємо, що ж таке кір?
Кір — небезпечне, високо контагіозне вірусне захворювання, що проявляється гарячковою реакцією, катаральними явищами, висипкою на шкірних покривах ,на слизових оболонках щік у вигляді плям Філатова-Копліка.
Етіологія. Збудником кору є вірус, який боїться високих температур. Половинна інактивація його при температурі 37 настає протягом двох годин. Вірус швидко знешкоджується спиртом та іншими дезінфекційними засобами.
Джерело інфекції – хвора людина. Хвороба швидко поширюється. Із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, 9 теж захворіють, якщо вони не були щеплені.
Механізм передачі- повітряно-краплинний.
Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Вірус лишається активним і живе в повітрі або на інфікованих поверхнях протягом 2 год. Інфікована людина може передавати вірус ще за чотири дні до і за чотири дні після появи у неї висипу.
Симптоми
Першою ознакою кору зазвичай є значне підвищення температури приблизно через 10–12 днів після інфікування, яке триває 4–7 днів. На цій початковій стадії можуть виникати нежить, кашель, почервоніння очей і сльозотеча, а також дрібні білі плями на внутрішній поверхні щік (Філатова-Копліка). За кілька днів з’являється висип — спочатку, як правило, на обличчі та верхній частині шиї. Приблизно через три дні висип розповсюджується по всьому тілу, включно із руками та ногами. Він тримається 5–6 днів і потім зникає. У середньому, висип з’являється через 14 днів (від 7 до 18 днів) після впливу вірусу.
Ускладнення
Кір може мати серйозні наслідки, особливо у дітей віком до п’яти років. Серед ускладнень кору — запалення середнього вуха (отит), запалення дихальних шляхів (бронхіт), пневмонія, діарея. Особливо небезпечним є ураження центральної нервової системи, внаслідок чого виникає таке грізне ускладнення як енцефаліт. Ця недуга може призвести навіть до смерті.
Захворювання на кір під час вагітності також загрожує здоров’ю жінок — від розвитку ускладнень до передчасних пологів чи мимовільного викидня.
Профілактика
Спеціального лікування від кору нема. Найкращий захист — вакцинація. В Україні є комплексна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина має отримати дві дози КПК-вакцини, а саме в 12 місяців та ревакцинація у 6 років.
Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до Календаря профілактичних щеплень, зверніться по консультацію до педіатра.
Імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема — залежить від рівня охоплення щепленнями у країні. Для формування колективного імунітету необхідно, щоби рівень вакцинації досягав 95–98%.
Відмовившись від вакцинації, ви ризикуєте здоров’ям і життям своєї дитини!!!
Калуський районний відділ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»