Ця актуальна тема 7 листопада об’єднала у приміщенні БО "БФ "Крила підтримки" на панельній дискусії учасників Ради ВПО, представників управління соціального захисту, начальницю пенсійного фонду Наталію Костюк та рієлторку Ліану Пуфку. А також людей, які знайшли прихисток у Калуській громаді через війну.
На порядку денному стояли ключові питання: поточний стан ринку оренди в Калуші, можливості для залучення бізнесу до орендного сектору, потреби та очікування ВПО, а також соціальні та економічні виклики, які виникають в процесі інтеграції ВПО у громаду. Мета заходу полягала в тому, щоб підвищити розуміння проблем ВПО, стимулювати співпрацю між різнтими структурами та сприяти формуванню ефективної політики для забезпечення доступного житла для переселенців.
Калуська міська рада приділяє максимум зусиль разом із донорами та благодійниками, щоб забезпечити ВПО житлом. У громаді діють 3 прихистки, де проживають внутрішньо-переміщені особи, ведеться робота над облаштуванням соціального житла. Але, на жаль, це не вирішує проблему всіх ВПО, яких у Калуській громаді до 5 тисяч.
Голова Ради ВПО при Калуській міській раді Валерія Пруднікова розповіла:
- Сьогодні собливо актуальним є те, що у 2024 році стартував пілотний урядовий проєкт для орендарів та ВПО, мета якого – підтримати переселенців у доступі до орендованого житла. Особливість проєкту полягає у тому, що орендодавцям, які укладуть договори оренди з ВПО, буде компенсовано 60-70% вартості оренди. Решту суми сплачуватимуть самі переселенці, причому враховуватиметься їхній дохід. Пріоритет у рамках проєкту надаватиметься родинам із нижчим рівнем доходу. Шість областей України вже долучилися до цього пілотного проєкту, який наразі проходить у тестовому режимі, а уряд уважно спостерігає за його результативністю.
Також Валерія Пруднікова зазначила, що середня вартість оренди помешкання у Калуші стартує від 6 000 грн. Ця сума є великою для людей.
Також розповіла, що важливим є те, що ВПО можуть звертатися до місцевого пенсійного фонду для отримання субсидій, що додатково полегшить фінансову ситуацію для родин з невисоким доходом.
Присутні обмінялися контактами для подальшого вирішення проблемних питань. Підтримка людей, які постраждали від війни повинна бути комплексною.