33o

Грудне вигодовування без ілюзій: розвінчуємо міфи

  • 2025.07.28 16:56
    • Громада
    • Калуський районний відділ ДУ "ІФОЦК та ПХ МОЗ України"
  • 38

Грудне молоко — це унікальне та індивідуальне харчування для немовлят, яке виробляється молочними залозами після народження дитини. Воно є безпечним, нешкідливим і забезпечує їх всією необхідною енергією, поживними речовинами та вітамінами в перші місяці життя, а також містить антитіла, які допомагають захистити немовлят від багатьох поширених дитячих хвороб.

Грудне вигодовування — це набагато більше, ніж просто їжа. Адже прикладаючи маля до грудей, ви заспокоюєте його: тісні обійми і притискання стабілізують серцебиття та дихання малюка. Для дитини фізичний контакт із мамою важить дуже багато: немовля відчуває, що вона поруч, а отже, все добре, навколо спокійно та безпечно.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному й пізнавальному розвитку немовляти та закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Також, воно сприяє здоров’ю мами: знижує ризик раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії.

Найбільша складність для жінки при годуванні грудьми – це дезінформація і міфи, найпоширеніших із них хочеться розвіяти.

  1. Міф? Годувати грудьми легко

Немовлята народжуються з рефлексом шукати груди матері. Для цього багатьом матерям потрібна практична допомога, щоб дитину правильно прикласти до грудей. Це вимагає часу та практики як для матері, так і для дитини, а також простору та підтримки.

  1. Міф? Зазвичай при грудному вигодовуванні болить - болі в сосках неминучі

Багато матерів відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли вчаться годувати грудьми і це є нормальним явищем, особливо для тих, які вперше починають грудне вигодовування. Коли дитина правильно прикладати до грудей, то можна уникнути болей в сосках. Але, якщо все таки ця проблема існує, то варто звернутися за допомогою до консультанта з грудного вигодовування або іншого кваліфікованого фахівця.

  1. Міф? Перед годуванням грудьми слід мити соски

Мити соски перед грудним вигодовуванням не потрібно. Коли малюки народжуються, вони вже дуже добре знайомі з запахами і звуками своєї матері. Соски виробляють речовину, яку відчуває дитина, і містить "хороші бактерії", які допомагають побудувати власну здорову імунну систему дитини на все життя.

  1. Міф? Вам слід відокремити новонародженого та маму, щоб мати змогла відпочити

Медики часто заохочують до практики тілесного контакту. Приведення дитини в безпосередній контакт, щоб її шкіра торкалась вашої, є дуже важливою практикою, яка допомагає їй знайти груди та прикластися до них першої години після народження, це допоможе налагодити грудне вигодовування. Якщо мати не може цього зробити, то допомогти може партнер або інший член сім’ї.

  1. Міф? Під час годування грудьми слід їсти тільки просту їжу

Годуючим матерям необхідно збалансоване харчування. Загалом, немає потреби змінювати харчові звички. Немовлята піддаються впливу харчових уподобань своїх матерів з того часу, як вони знаходяться в її утробі. Якщо мама помітила, що дитина реагує на певну їжу, яку вона вживає, краще проконсультуватися з фахівцем.

  1. Міф? Фізичні вправи вплинуть на смак вашого молока

Фізичні вправи здорові, також для годуючих матерів. Немає доказів того, що це впливає на смак вашого молока.

  1. Міф? Ви не зможете годувати грудьми, якщо не зробите це відразу

Легше розпочати грудне вигодовування, якщо ви починаєте в першу годину після народження, оскільки рефлекси дитини в цей час дуже сильні. Вони готові вчитися годуватися грудьми. Якщо ви не прикладаєте малюка до грудей відразу після народження, зробіть це якомога швидше. Оскільки, прикладання дитини до грудей відразу має ряд переваг. Найочевидніша з них – це харчування. В перші кілька днів після народження організм жінки виробляє молозиво - особливу речовину, багату білком, яка прокладає шлях лактації. А також, воно допомагає запустити процес скорочення матки, що може допомогти запобігти або сповільнити післяпологову маткову кровотечу.

  1. Міф? Вам ніколи не слід використовувати сухі молочні суміші, якщо хочете годувати грудьми

Матері можуть вирішити, що в деяких випадках їм потрібно використовувати молочні суміші, продовжуючи годувати грудьми. Щоб продовжувати вироблення грудного молока, продовжуйте пропонувати груди своїй дитині якомога частіше. Матерям варто проконсультуватися з фахівцем з лактації або кваліфікованим фахівцем, щоб допомогти їм скласти план, який найкраще підходить для продовження грудного вигодовування.

  1. Міф? Багато матерів не можуть виробляти достатньо молока

Майже всі мами виробляють необхідну кількість молока для своїх немовлят. Вироблення грудного молока визначається тим, наскільки добре дитина прикладається до грудей, частотою грудного вигодовування та наскільки добре дитина висмоктує молоко при кожному годуванні. Грудне вигодовування — це робота не для одної жінки, тому матері потребують підтримки: постійних рекомендації щодо грудного вигодовування від медичних працівників, допомога вдома та збереження здоров'я шляхом правильного харчування та питного режиму.

  1. Міф? Не слід годувати грудьми, якщо ви хворі

Залежно від виду захворювання, матері зазвичай можуть продовжувати грудне вигодовування, коли вони хворі. Ви повинні переконатися, що ви отримуєте правильне лікування, а також достатньо відпочиваєте, добре харчуєтесь і дотримуєтесь питного режиму. У багатьох випадках антитіла, які ваш організм виробляє для лікування хвороби, будуть передані вашій дитині, будуючи її власний захист.

Єдина обставина, за якої матері не можна годувати грудьми, це ВІЛ або гепатити, бо ці віруси можуть передаватися через лактацію.

  1. Міф? Не можна приймати будь-які ліки, якщо ви годуєте грудьми

Важливо повідомити лікаря, що ви годуєте грудьми і прочитати інструкції до будь-яких ліків, які ви купуєте без рецепта. Можливо, стане необхідним приймати ліки в певний час або в певній дозі, або приймати ліки з альтернативним складом. Ви також повинні повідомити лікаря дитини про будь-які ліки, які ви приймаєте.

  1. Міф? Діти, яких годували грудьми, чіпкі

Всі малюки різні. Хтось чіпкий, а хтось ні, незалежно від того, як їх годують. Грудне вигодовування забезпечує не тільки найкраще харчування для немовлят, але також важливо для розвитку їх мозку. Немовлят, яких годують грудьми, багато тримають на руках, і тому було доказано, що грудне вигодовування посилює їх зв’язок з матір’ю.

  1. Міф? Важко відлучити дитину від грудей, якщо ви годуєте грудьми більше року

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує годувати виключно грудьми протягом 6 місяців, а потім вводити прикорм, але продовжувати годувати грудьми стільки, скільки забажаєте. Немає доказів того, що після одного року важче припинити грудне вигодовування, але є докази того, що грудне вигодовування до двох років корисне як для матері, так і для дитини. Усі мами та діти різні, їм потрібно разом визначити, як довго вони хочуть годувати грудьми.

  1. Міф? Якщо ви повернетеся до роботи, вам доведеться відлучити дитину від грудей

Багато матерів продовжують годувати грудьми після повернення на роботу. Необхідно перевірити політику на вашому робочому місці. Якщо у вас є право на час і місце для годування грудьми в робочий час, то ви зможете піти додому і погодувати грудьми, попросити члена сім’ї привести вашу дитину до вас, або зцідити молоко та забрати його додому. Якщо у вас немає можливості годувати грудьми в робочий час, знайдіть момент протягом дня, щоб зцідити молоко, а потім погодуйте дитину безпосередньо вдома. Якщо ви вирішите давати інколи своїй дитині замінник грудного молока, все одно буде дуже добре продовжувати годувати грудьми, коли ви перебуваєте з дитиною.

Кожна мама повинна пам’ятати, що вона можете дати дитині те, що ніхто більше не може — грудне молоко, яке є цінним внеском у здоров’я дитини! Грудне вигодовування — це не лише їжа, а й любов, захист і основа міцного здоров’я вашої дитини з перших хвилин життя.

Тож, скористайтеся цим і забезпечте свою дитину найбезпечнішим і найкориснішим способом харчування.

Інші новини