1o

Ентеробіоз – контактний паразитоз

  • 2024.02.28 15:56
    • Охорона здоров'я
  • 510

Ентеробіоз – одне з найбільш поширених паразитарних захворювань на території України.

   Єдиним джерелом інвазії є хвора на ентеробіоз людина. Гострики паразитують в нижніх відділах тонкого кишківника і в товстому кишківнику людини.

   Загальна тривалість життя гостриків становить 1-2 місяці.

   Збудником ентеробіозу є дрібні паразити черв’яки  - гострики , чоловіча особина сягає в довжину 3-5 мм., а жіноча- 9-12мм. Самка має гострий кінець, завдяки якому паразити отримали характерну назву. Самки гостриків вночі, коли підвищується вологість тіла, активно виповзають із анального отвору і відкладають в складках довкола нього біля 12 тис. яєць. В відкладених яйцях личинки дозрівають  через 4-6 годин. Виповзання гостриків викликає свербіж, який посилюється у момент відкладання самкою яєць тому, що при цьому вона виділяє подразнюючий секрет. При почухуванні сверблячого місця, хворий ентеробіозом забруднює яйцями гостриків руки, через них – харчові продукти, предмети домашнього вжитку в довкіллі.    Основним фактором передачі є руки, забруднені яйцями гостриків, а  також забруднені  предмети побуту( дверні ручки, поверхня меблів, кухонний  посуд, іграшки.)

   У дітей ентеробіоз посідає провідне місце (80-90%). Діти часто беруть у рот пальці, забруднені іграшки, гризуть нігті, таким чином заражаються ентеробіозом. Яйця гостриків можуть попасти  на підлогу з натільної і постільної білизни, потім з пилом розносяться  по приміщенню і  попадають в організм людини. Можливе зараження  в плавальних басейнах при заковтуванні води.

   Основною причиною виникнення даного паразитозу є низький  санітарно-гігієнічний рівень. Високий ризик зараження пов’язаний з недотриманням правил особистої гігієни, а також швидкістю розмноження та легкістю поширення цих паразитів.

   Спочатку клінічні прояви ентеробіозу в гострій фазі різноманітні і залежать від інтенсивності зараження та індивідуальної реакції зараженої людини.  Основні  скарги в гострій фазі:  ранковий дискомфорт, нудота, часте оформлене випорожнення до кількох разів на добу.

   В хронічній фазі перебігу захворювання у частини заражених людей можуть бути відсутні  скарги. При слабкій інвазії основною скаргою є періональний свербіж, що виникає частіше ввечері перед сном, іноді біль в животі в області пупка. Через 2-3 дні  ці симптоми проходять, і як правило повторюються кожні 3-4 тижні. При більш сильному ураженні  періанальний свербіж турбує не тільки у вечірні та нічні години, а й в вдень. В ділянці ануса появляються почервоніння та розчухи. Можуть відзначатися алергічні висипання на шкірі без видимих причин.  Посилюється біль  у животі, що може нагадувати біль при апендициті, це супроводжується помилковими болісними позивами в туалет, здуттям живота та проносами. Нестерпний  свербіж порушує сон. Як правило виникає головний біль запаморочення, зниження пам”яті. Діти стають примхливими, плаксивими, дратівливими, швидко втомлюються, а у дорослих понижується працездатність.

   Ентеробіоз може бути діагностований в будь-якої людини незалежно від віку.

   Щоб діагностувати дане паразитарне захворювання необхідно провести  періанальний зішкріб липкою стрічкою  вранці після сну з подальшим мікроскопічним  дослідження в лабораторії. Дослідження проводиться триразово з інтервалом 3-5 днів Виявлення  гостриків в калі  малоінформативне, оскільки ці гельмінти не відкладають яйця в кишківнику.

    Для того, щоб попередити самозараження  ентеробіозом необхідно  на ніч дитину вдягати в трусики, які перешкоджають  розсіюванні яєць гостриків на постіль, попаданню  їх на руки при розчісуванні  сверблячих місць. Трусики міняти щоденно, обов’язково вранці обмивати з милом нижню частину тіла. Якщо медикаментозне лікування не застосовується, то гострики гинуть  через місяць після зараження   при дотриманні правил особистої гігієни щоденно. Одночасно застосовування ефективних медикаментів, котрі призначає лікар  різко скорочує термін звільнення від гостриків.

   Щоб попередити розповсюдження цього захворювання, необхідно суворо дотримуватись правил особистої і громадської гігієни: ретельно мити руки з милом після  сну, перед їжею  і після кожного відвідування туалету, коротко стригти нігті у дітей,  викорінювати звичку брати до рота пальці, ручки, олівці. Рекомендується в приміщенні, де знаходиться хворий ентеробіозом проводити вологе прибирання щоденно, ручки дверей обробляти мильно-содовим розчином, мити унітази, горшки  , в чистоті тримати дитячі іграшки, ганчірки для прибирання  приміщень  - кип’ятити.

   В період наявності сильного свербіжу  перед сном рекомендується содова очисна клізма, яка розрахована на механічне видалення гостриків з прямої кишки.

  При якісному виконанні цих рекомендацій хворий може звільнитися від гостриків  навіть без медикаментозного лікування.

                     

Калуський районний відділ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Інші новини