23o

До відома землевласників та землекористувачів на території Калуської міської територіальної громади!

  • 2025.04.24 10:14
    • Громада
    • Надзвичайні ситуації
    • Сільське господарство
    • Старостинські округи
  • 35

На виконання окремого доручення Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 3/0/10-25/01-078 від 20.03.2025 року нагадуємо про необхідність постійного проведення заходів, спрямованих на запобігання поширенню осередків борщівника Сосновського, оскільки землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: «Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель» Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені штрафи за невжиття заходів по боротьбі з бур’янами.

Землевласників і землекористувачів, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у тому числі із борщівником буде притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу:

– на громадян від 340 до 1360 гривень,

– на посадових осіб та суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 гривень,

– а також є підставою припинення права на земельну ділянку (стаття 143 Земельного кодексу України).

Найдієвіші заходи боротьби проти борщівника Сосновського досягаються при поєднанні агротехнічних, механічних та хімічних методів боротьби, які повинні здійснюватися протягом 5-6 років.

Агротехнічний та механічний методи боротьби:

  1. Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша - поява можливості виїзду в поле; друга - до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть.
  2. Плоскорізний обробіток - підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати - рано на весні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки. Якщо зрубати вище - на корені залишаться сплячі бруньки, які підуть у ріст. Дрібні однорічні сходи борщівника легко знищити прополюванням.
  3. Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Не допускати рослину до цвітіння.
  4. Обрізування квіток у фазі бутонізація - початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовітність отримати дерматози.
  5. Спалювання насіння борщівника саме в період його дозрівання, дотримуючись правил протипожежної безпеки.
  6. Використання ремедіаторів - запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки - костриця, стоколос, або бобові культури - козлятник (галега).
  7. Використання покрівельних матеріалів продовж 3-5 років.

Хімічний метод боротьби:

  1. Обробка гербіцидами гліфосатної групи (використання препаратів на основі ізопропіламінної солі гліфосату, калійної солі гліфосату). Першу обробку слід проводити навесні, коли висота рослин не перевищує 50 см, що дозволяє безпечно проникнути в центр його заростей, з повторною обробкою після відростання рослин.
  2. Рекомендується використовувати наступні бакові композиції гербіцидів, які мають у своєму складі такі діючі речовини:

- трибенуронметил + ізопропіламінна сіль гліфосату + 2,4 Д етилгексиловий ефір, метсульфурон-метил у поєднанні з ПАР;

- дикамба + гліфосат;

- імазапір + гліфосат;

- клопіралід + гліфосат калійна сіль.

Проти борщівника Сосновського використовувати препарати, що є зареєстровані у "Переліку пестицидів дозволених до використання в Україні", які можна придбати у торговій мережі спеціалізованих фірмових магазинів.

Роботи по знищенню рослини може здійснювати будь яке підприємство, що має спеціалізоване обладнання. Перед початком вищезазначених робіт провести цільовий інструктаж з охорони праці, згідно чинного законодавства.

 

Інші новини