Літо – найкращий час для купання та засмаги на свіжому повітрі. Кожного літнього сезону рятувальники нагадують громадянам правила поведінки на водоймах, щоб запобігти неочікуваним ситуаціям з фатальними наслідками. Проте, скільки ми чули історій про те, як люди гинули у водоймах за пару метрів від берега чи навіть на очах своїх рідних чи друзів. Таке стається через те, що ніхто не зрозумів, що потопаючому потрібна допомога. Насправді ж інстинктивні реакції потопаючого відрізняються від тих, які ми звикли сприймати за "поклики про допомогу". Нижче викладено факти і пояснення тому, що відбувається з людиною, яка тоне
- «За винятком рідкісних випадків, люди що тонуть фізіологічно нездатні покликати на допомогу
Дихальна система людини розрахована на дихання. Мова – це її вторинна функція. Перш ніж мова стане можливою, необхідно відновити функцію дихання.
- Рот потопаючої людини поперемінно йде під воду і з’являється над її поверхнею
Рот потопаючої людини знаходиться над водою недостатньо довго для того, щоб він міг видихнути, вдихнути і покликати на допомогу. Коли потопаюча людина виринає з води, їй вистачає часу, тільки щоб швидко видихнути і вдихнути, після чого вона відразу ж знову йде під воду.
- Потопельники не можуть розмахувати руками, щоб привернути увагу
Вони інстинктивно витягають руки в сторони в спробі відштовхнутися від води. Такі рухи дозволяють їм спливти на поверхню, щоб мати можливість дихати.
- Через інстинктивні реакції потопельники не можуть контролювати рухи руками
Люди, які намагаються утриматися на поверхні води, фізіологічно не здатні перестати тонути і здійснювати осмислений рух – розмахувати руками, постаратися наблизитися до рятувальників або дістатися до рятувального спорядження.
- Від початку і до кінця, поки діє інстинктивна реакція, тіло потопаючої людини залишається в вертикальному положенні, без найменших ознак підтримуючих рухів ногами
Якщо підготовлений рятувальник не витягне її або його з води, потопаюча людина може протриматися біля поверхні від 20 до 60 секунд перед тим, як повністю піти під воду.
Це зовсім не означає, що людина, що кличе на допомогу і відчайдушно розмахує руками, вас обманює – швидше за все, це напад паніки на воді.