22o

Борщівник Сосновського - небезпечна рослина!

  • 2025.04.24 10:13
    • Громада
    • Надзвичайні ситуації
  • 25

Борщівник Сосновського – рослина приваблива зовні, але отруйна зсередини.  Легко «мігрує» в екосистеми і зараз реєструється у всіх районах області обабіч доріг, річок, лісів, поступово перебирається на дачні ділянки.

Крім шкоди для довкілля, ця рослина має надзвичайно небезпечний вплив на здоров’я людини. Прозорий водянистий сік борщівника, потрапивши на шкіру, під дією сонячних променів спричиняє опіки.

Борщівник також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже в п’яти метрах від рослини.

При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі і смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.

 

Перша допомога при опіках борщівником:

- захистити ділянки дотику шкіри з рослиною від сонячних променів мінімум на дві доби;

- промити уражені місця великою кількістю води згустою мильною піною;

- обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження);

- обробити шкіру пантенолом або іншим засобом від опіків;

- невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись – потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах;

- вийняти з листа алоє ложкою м’якуш і нанести на уражене місце. Протизапальні і антибактеріальні властивості алое роблять його досить ефективним засобом;

- припарка з листків звичайного садового бур’яну — подорожника, промитого та пропареного дає протизапальний і антибактеріальний ефект;

- компрес з тканини, змоченої у холодному молоці заспокоює свербіння краще, ніж холодна вода. Хоча механізми такої дії молока поки не з’ясовані, не виключено, що активними компонентами в даному випадку є молочні жири;

- змочений водою звичайний пакетик чаю (чорного або зеленого) і прикладений до шкіри, що зудить, полегшує свербіж. Дубильна кислота, що міститься в листі чаю, полегшить свербіння та зменшить запалення тканин;

- тепла ванна з додаванням декількох столових ложок дрібномелених вівсяних пластівців, або звичайного вівсяного борошна підсушує висип і запобігає його перетворенню в пухирі, що зудять. З ванни потрібно вибиратися обережно: намокла вівсянка дуже слизька.

У жодному випадку не розтирайте уражене місце. Так ви можете рознести подразнюючу речовину по всьому тілу. Особливо важливо не доторкатися до обличчя та очей. До того ж розтирання стимулює кровоток, а значить, надходження до ураженого місця нових і нових речовин, що підтримують запалення.

Одяг, у якому гуляли по зарослях борщівника, необхідно випрати. Це убереже від поширювання висипу по всьому тілу.

Чого не слід допускати знищуючи зарості борщівника Сосновського?

- скошувати рослини борщівника в період цвітіння і на початку дозрівання плодів і залишати їх не спаленими;

- застосовувати не зареєстровані в Україні і не рекомендовані гербіциди;

- під час роботи з борщівником не можна бути роздягненим або мати незахищені ділянки тіла;

- скошений матеріал не можна залишати кинутим на місці без скидання на купи і спалювання;

- не можна близько підходити до рослин, або заростей борщівника, брати в руки будь-які його частини, нюхати  квіти, фотографуватись тощо.

- попередження використовування листя борщівника як серветок, для витирання рук чи ніг

 

Методи боротьби з борщівником Сосновського:

- Оранка декілька разів за вегетаційний період (через кожні 3-4 тижні, починаючи з моменту відростання борщівника) продовж від 2-3 до 5-7 років. Перша - поява можливості виїзду в поле; друга - до фази розгортання листків і викидання на поверхню суцвіть. Восени оранку на полях, зарослих борщівником, проводити не можна, бо це сприятиме накопиченню насіння в ґрунті і викорінення буде розтягуватися ще на кілька років.

- Плоскорізний обробіток - підрізування коренів на глибині 5-10 см. Індивідуальний спосіб з використанням ручної лопати - рано навесні потрібно зрізати (зрубати) точку росту борщівника нижче кореневої шийки (на 10-15 см нижче рівня поверхні грунту).

- Обрізування квіток у фазах: бутонізація - початок цвітіння. Цей спосіб ефективний, але небезпечний через ймовірність отримати дерматози.

- Скошування до періоду цвітіння і не пізніше, як через 2-3 тижні після першого скошування. Ефективно після скошування додатково залити рослини розчином препарату (в порожнину трубки стебла). Не потрібно допускати рослину до цвітіння. Це найбільш ефективний і доступний метод.

- Проведення хімічного обробітку з використанням гербіцидів гліфосатної групи та бакових сумішей  відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

- Використання ремедіаторів - запровадження нових видів рослин, які можуть бути використані для відновлення земель після знищення борщівника (високопродуктивні злаки-костриця, стоколос, або бобові культури - козлятник (галега).

Зважаючи на те, що борщівник Сосновського спричиняє опіки при контакті з людиною, всі роботи з його знищення слід проводити в захисному одязі.

 

Інші новини