В Україні від початку січня запрацювали експертні команди із оцінювання повсякденного функціонування, які прийшли на зміну медико-соціальним експертним комісій. Міністерство охорони здоров’я України визначило напрямки, за якими будуть працювати експертні команди, і заклади, в яких надаватимуть таку оцінку. Серед них — і Калуська ЦРЛ.
Ярослав Мороз, генеральний директор КНП «Центральна районна лікарня Калуської міської ради»:
«На сьогоднішній день у нас запрацювало два профілі, за якими будуть оцінювати втрату функціональності: загальнотерапевтичний і хірургічний. Сформовані шість команд по троє спеціалістів у кожній. Інформацію про них внесено у електронну систему, що розроблена Міністерством охорони здоров’я України.
Якщо ступінь втрати функціональності треба оцінювати за іншим профілем, то ці випадки будуть розглядати команди у спеціалізованих надкластерних закладах: онкологія – в онкодиспансері, інфекційні захворювання – в інфекційній лікарні, психіатрія – у психіатричній лікарні тощо».
Для людини процедура вироблення чи продовження інвалідності значно спроститься, адже більшість процесів буде скорочено та цифровізовано, а можливі зловживання — виключено.
Ярослав Мороз:
«Пацієнт, який до нас звертається, отримує лист на електронну пошту, або смс-повідомлення, яке його сповіщає про те, коли і де буде розглянута його справа. Експертна команда, яка засідає, не знає, який пацієнт до них прийде. Водночас, і пацієнт не знає, яка команда буде його оцінювати. Вони зустрічаються вперше без жодної можливості попередніх домовленостей.
Утрату функціональних можливостей можна оцінювати як очно, так і заочно, дистанційно, або ж із виїздом на дім.
Із вчорашнього дня (6 січня 2025 року — Ред.) експертні команди запрацювали у Калуській ЦРЛ, і вже успішно ми провели три експертні оцінки».
Часто швидкість і ефективність роботи експертної команди залежить і від роботи електронної системи. У міністерстві охорони здоров’я працюють над налагодженням її роботи у режимі 24/7.
Ярослав Мороз:
«Зараз ми даємо заключення тільки в паперовому вигляді. Але у майбутньому формуватимуть електронний висновок.
Якщо є всі підстави для того, щоб людина отримала групу інвалідності, їй можуть цю групу інвалідності визначити і надати у цей же день, але оформлення електронних документів може тривати два-три дні».
Залишаються незмінними усі документи і обстеження, необхідні для того, щоб отримати групу інвалідності. Справу пацієнта, як і раніше, формує сімейний чи лікуючий лікар. Вона надходить на розгляд експертної комісії в електронному форматі.
У Калуській ЦРЛ зазначають: наразі мають у реєстрі 76 справ (первинне набуття інвалідності чи її продовження), які розглядатимуть експертні комісії.