22o

25 років, як загинув В’ячеслав Чорновіл. У Калуші вшанували пам’ять Героя України

  • 2024.03.25 14:19
    • Громада
    • Культура
  • 126

Сьогодні, 25 березня, відбулося шанування пам’яті Героя України В’ячеслава Чорновола «Лицар українського духу».

Саме цього дня 1999 року, 25 років тому, В’ячеслав Чорновіл загинув у автомобільній аварії. 

Унесок В’ячеслава Чорновола у розвиток українства, утвердження української думки, відновлення української Державності — колосальний. Цю ідею він поклав за справу цього життя. Разом з іншими діячами Тарас Чорновіл започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів. Засновник та головний редактор низки підпільного українського часопису «Український вісник». Один із ініціаторів створення Української Гельсінської спілки. Кілька разів ув'язнений за «антирадянську агітацію та пропаганду». Сумарно 17 років пробув у мордовських таборах суворого режиму і у засланні. І навіть це не знищило сталевий дух В’ячеслава Максимовича. У 1980-х роках він став провідником українського національно-демократичного визвольного руху. Із 1992 року — очолював народний рух України. Ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 року. Депутат Верховної Ради України І-ІІІ демократичних скликань. 

Відвідував В’ячеслав Чорновіл і Калуш. Чимало калушан пам’ятають його полум’яні виступи і не менш грандіозну підтримку у нашому місті. За кілька днів після загибелі В’ячеслава Чорновола, 30 березня 1999 року, його ім’ям назвали одну з історичних вулиць Калуша. А за три роки на фасаді палацу культури «Мінерал» відкрили і меморіальну дошку авторства місцевого скульптора Ігоря Семака. 

Панахиду за В’ячелавом Чорноволом відслужили священнослужителі УГКЦ і ПЦУ. Символічну пісню «Ой у лузі червона калина» виконали учасниці тріо «Бойківчанка». До присутніх звернувся керуючий справами виконкому Калуської міської ради Олег Савка.

— Наше завдання в тилу сьогодні – виховувати в кожній дитині маленького Чорновола, маленького Шухевича, маленького Бандеру. Усіх не знищать. Якщо ми станем нацією людей, які підтримують ту, альтернативну, європейську, а, головне, україноцентричну державу, то ця держава буде існувати у віках, — наголосив Олег Савка. — Вшановуючи Чорновола, вшановуємо сьогодні, всіх жертв режиму, усіх патріотичних активістів, а також тих героїв, хто на Майданах і на фронті віддав своє життя за Україну, а також у концтаборах, застінках кгб. Нехай вони сьогодні з неба вимолюють Перемогу, а нам дають наснаги за неї боротись.

Квіти до меморіальної дошки поклали Олег Савка, заступниця міського голови Надія Гуш, а також громадські активісти, депутати міської ради.

Інші новини