8o

31 травня - Всесвітній День боротьби з тютюнопалінням

  • 2021.05.31 09:00
    • Громада
  • 588

         31 травня - Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров'я ще в 1987 році.

         Тютюнопаління в наш час становить одну з найсерйозніших медикосоціальних проблем. Складність її вирішення - у невідповідності стандартного відношення до паління в суспільстві і його дійсним значенням у руйнуванні здоров'я людей.

       Україну відносять до країн з високою розповсюдженіcтю паління. В наш час палять 51 % чоловіків працездатного віку, які мешкають у міській і 60% - в сільській місцевості. 3а останні 20 років поширеність паління серед жінок працездатного віку зросла від 5 до 20%.

         3а даними ВООЗ Україна в абсолютних цифрах знаходиться на 17 місці серед ycіx країн за споживанню сигарок, що складає 1,5% всіх сигарок у світі. Якщо в усьому світі на кожну людину припадає в середньому 870 випалюваних за рік сигарок, то в Україні - 1500-1800 або біля 4,5 в день, що приблизно в 2 рази більше, ніж в середньому на земній кулі.

         За останні вісім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще й досі, за інформацією МОЗ, більше  7 мільйонів українців курять щоденно.

         За даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну в Україні (GATS) 2010 та 2017 років, загальна поширеність вживання тютюну серед дорослих віком від 15 років знизилася на 19%: з 29,4% у 2010 році до 22,8% у 2017 році (з 49,6% до 39,7% серед чоловіків та з 10,5% до 8,8% серед жінок). Наразі щодня курить кожен п'ятий українець — це 7,2 млн. дорослого населення.

        Згідно з даними Глобального опитування молоді щодо вживання тютюну у 2017 році в Україні: - 18,4% дітей 13-15 років є споживачами електронних сигарет (22,6% хлопці і 14% дівчата), а пробували курити електронні сигарети 40% дітей цієї вікової групи. Окрім того, 14,9% дітей віком 13-15 років (17,8% хлопців і 12,1% дівчат) є споживачами тютюну.

         Всі форми споживання тютюну, включаючи паління сигарет, сигар, трубок, жувального або нюхального тютюну, а також вплив продуктів його згоряння на тих, хто не палить (пасивне або вимушене паління), значно підвищують захворюваність і передчасну смертність, що спричиняються більш як 20 різними хворобами.

        Більшість досліджень показали, що ризик виникнення захворювань залежить як від кількості випалюваних сигарет, так і від тривалості паління. 3а оцінкою експертів ВООЗ від хвороб, пов'язаних з палінням, щорічно вмирає 4 мільйона людей у світі. Якщо ситуація з палінням не зміниться, то в 2025 році щорічні втрати будуть складати вже 10 мільйонів чоловік. Через хвороби, пов’язані з вживанням тютюну, щодня помирає 230 українців. За рік це - 85 тисяч людей.

      Споживання тютюну значно впливає на стан здоров'я людини. В тютюновому димі міститься біля 4000 хімічних компонентів, які можна поділити на наступні групи:

нікотин, смоли, монооксид вуглецю,подразнюючі засоби.

      Куріння спричиняє багато різних захворювань та хвороб, таких як:

  • хвороби дихальних шляхів та астма;
  • онкологічні захворювання різних частин тіла та органів: ротової порожнини, гортані, стравоходу, трахеї, бронхів, легень, шлунку, підшлункової залози, нирок, товстої кишки, сечового міхура, шийки матки та спинного мозку;
  • коронарна хвороба серця, інфаркти та інсульти;
  • остеопорози;
  • катаракта та сліпота;
  • парадонтози;
  • захворювання судин, аневризма аорти;
  • безпліддя, імпотенція.

         Захворювання спричиняє не лише активне куріння. Пасивні курці (які вдихають тютюновий дим поряд із курцем), також підпадають під ризик отримати одну із вищеперерахованих хвороб.

       Останні часом набувають популярності, особливо серед молоді, електронні сигарети. Ідея їх створення належить китайському фармацевту  Хон Лук у 2000 році.

       Електронна сигарета (вейп) – це пристрій, що складається з акумуляторів, нагрівального елементу і контейнера для рідини, що випаровується. Принцип роботи простий: батарейка нагріває спіраль, відбувається випаровування рідини, яку і вдихає курець електронної сигарети. Тобто людина замість диму видихає пар, який нібито є більш безпечним та немає канцерогенних речовин, яких багато в тютюновому димі. Однак,  на сто відсотків стверджувати, що електронні сигарети безпечніші за звичайні, не можна, оскільки поки що ніхто не знає, як себе почуватимуть користувачі електронних сигарет після 10-20 років куріння.

         Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) чітко зазначає, що основними компонентами розчину в електронній сигареті, крім нікотину, який може й не міститися в електронній сигареті, є пропіленгліколь, який має подразнюючі властивості при вдиханні з гліцерином або без нього, і ароматизатори, а також інші хімічні речовини, деякі з яких є токсичними й виділяють у повітря канцерогенні сполуки, якими змушені дихати люди, що знаходяться поруч. Тому ВООЗ рекомендує перешкоджати поширенню електронних сигарет та супутніх товарів серед молоді та некурців і пропонує врегулювати їхній обіг.

         І хоча в цілому в світі попит на електронні сигарети зростає, однак про конкуренцію звичайним тютюновим виробам говорити поки що рано.

         Слід пам’ятати, що не існує безпечного рівня куріння. Навіть серед тих, хто викурює всього декілька сигарет у день або курить не затягуючись, стан здоров’я помітно гірший, ніж у некурящих.

           Дослідження показують, що скорочення кількості викурених сигарет не приводить до істотного зниження негативних наслідків куріння, так само, як і перехід на так звані «легкі сигарети» або інші види тютюнових виробів.

          Лише повне припинення куріння сприятливо впливає на здоров’я: ризик пов’язаних із курінням захворювань знижується, полегшується перебіг багатьох захворювань і підвищується ефективність їх лікування. Припинення куріння виправдано при будь-якому стані здоров’я, при будь-якому стажі та інтенсивності куріння.

         Ефекти відмови від куріння: нормалізується пульс і артеріальний тиск через 20 хвилин після останньої сигарети;протягом 12 годин у крові знижується рівень вуглекислого газу;

через 0,5-3 місяців поліпшується кровообіг і функції дихальної системи; через 1-9 місяців зменшується кашель і утруднення дихання; через один рік після відмови від куріння наполовину скорочується ризик ішемічної хвороби серця; через п’ять років ризик інсульту стає таким же, як і у того, хто ніколи не курив, а також наполовину зменшується ризик розвитку раку горла, стравоходу і ротової порожнини, сечового міхура; протягом 10 років наполовину (порівняно із тими, хто продовжують курити) знижується ризик розвитку раку легенів; через 15 років ризик ішемічної хвороби серця стає таким же, як і у тих, хто ніколи не курив.

           Дослідження показують, що люди, які перестали курити до досягнення 50-річного віку, мають вдвічі менший ризик смерті протягом наступних 15 років у порівнянні з тими, хто продовжує курити. Відмова від куріння у 30, 40, 50 або 60 років дозволяє зберегти відповідно 10, 9, 6 або 3 роки очікуваної тривалості життя.

          Відзначається також зменшення ризику діабету, підвищення толерантності до навантажень, поліпшення самопочуття, підвищення потенції у чоловіків, поліпшення репродуктивної функції у жінок.

            Поради:

  • Нагадуйте курцеві про шкоду паління для його здоров’я і для здоров’я близьких йому

людей (дітей, жінок).

  • Ніколи не створюйте комфортних умов для паління, не даруйте курцеві приємних

“курильних” аксесуарів: дорогих сигарет, запальничок, попільничок. Всіляко сприяйте бажанню курця відмовитися від паління.

  • Людині, яка тільки почала палити або тільки пробує “побалуватися” палінням,

необхідно усвідомити, що при цьому швидко формується нікотинова залежність, яка потім, коли виникне бажання відмовитися від паління, зробить це дуже важкою проблемою.

  • Коли вирішуєте відмовитися від паління, думайте про те, що замість нього ви

придбаєте : здоров’я своє і своїх близьких, економію грошей. Відмова від паління вже через 6 місяців позитивно позначиться на вашому здоров’ї.

  • Заздалегідь визначте день відмови від паління.
  • Припиняйте палити відразу, не намагаючись спочатку зменшити кількість сигарет або

перейти на “легкі” сигарети або сигарети з фільтром, оскільки доведено, що це лише “фікція” зменшення шкоди паління, яка тільки заважає з ним рішуче покінчити.

  • Намагайтеся уникати ситуацій, що провокують паління, у тому числі товариства

людей, що палять.

  • Винагороджуйте себе за кожен пройдений етап чимось приємним.
  • Подоланню бажання закурити допомагає зайнятись цікавою і корисною справою.
  • Після відмови від паління настає поліпшення смакової чутливості, можливе

підвищення апетиту, що веде до збільшення маси тіла в перші 2-3 місяці, тому намагайтеся споживати низькокалорійні продукти, підвищити свою фізичну активність, зазвичай впродовж року після відмови від паління вага тіла приходить до початкової.

  • Не зневіряйтеся, якщо стався зрив. При повторних спробах шанси на успіх зростають.
  • Зверніться по допомогу до лікаря, виконуйте його поради.

Тим, хто сьогодні курить, варто замислитися та зробити правильний вибір – відмовитись від згубної звички!

 

Інші новини