9o

2 квітня - Міжнародний день поширення інформації про аутизм

  • 2025.04.02 14:18
    • Громада
  • 110

2 квітня відзначається всесвітній День Поширення Знань про Аутизм (англ. World Autism Awareness Day, WAAD). З 2008 року цей день відзначається в цілому світі.

Відзначення Дня Поширення Знань про Аутизм має на меті підвищувати громадську свідомість щодо дитячого аутизму і є нагодою для глобального політичного залучення та міжнародної співпраці в цій галузі. Головні цілі включають збільшення потенціалу закриття особливих потреб осіб, що страждають на аутизм, уможливлення розвитку індивідуальних талантів і здібностей та покращення доступу до опікунських послуг таким особам.

Аутизм — це не хвороба, а стан, який виникає внаслідок порушення розвитку головного мозку і може спричинити значні соціальні, комунікаційні та нетипові моделі дій і поведінки, наприклад труднощі з переходом від одного виду до іншого, зосередженість на деталях і нестандартні реакції на зовнішні стимули.

Так, як цей стан може проявлятися по-різному і може мати як легку, так і дуже важку форму, правильним терміном для нього на даний час вважається- розлад аутистичного спектра (РАС).

Згідно статистики, діагноз «аутизм» трапляється досить часто – один випадок на 100-160 дітей. Однак, ця цифра дуже приблизна. Частіше на аутизм страждають хлопчики, ніж дівчатка (приблизно у пропорції 4:1), але у дівчаток хвороба перебігає набагато складніше.

Дотепер не відомі головні причини аутизму, однак, відомо, що в основі лежить порушення внутрішньоутробного розвитку головного мозку. Наявні наукові дані вказують на безліч факторів, які можуть підвищувати ймовірність розвитку аутизму у дітей, у тому числі фактори довкілля та генетичні фактори.

 

Аутизм неможливо виявити відразу після народження. Інколи розвиток дитини відбувається цілком нормально і лише орієнтовно після 36-го місяця життя відбувається відчуження і втрата здобутих умінь. Це не означає, що дитина з аутизмом є розумово відсталою. Вона по-іншому сприймає світ – світло, образи, звуки, по-іншому відчуває дотик, запах, смак чи біль. Часто має проблеми з точним розумінням скерованих до неї висловлювань. Дитина реагує на шум, але ігнорує звернені до неї слова. Вона не бавиться зі своїми однолітками, у неї не формується прив’язаність до своїх батьків, гра в дитини з аутизмом завжди одноманітна (катати машинку туди-сюди та ін.). Діти з аутизмом не реагують на своє ім’я, уникають зорового контакту з іншими, часто не говорять взагалі.

Але потрібно також зазначити, що діти з аутизмом нерідко володіють талантом у тій чи іншій галузі мистецтва чи знань. Історія знала чимало прикладів, коли такі люди надихали своїх оточуючих, близьких і зовсім незнайомих.

 

На сьогодні аутизм не можна повністю вилікувати, однак, вчасна і активна реабілітація разом з медикаментозною підтримкою здатні забезпечити відносно нормальне функціонування людей з аутизмом у повсякденному житті.

Інші новини