Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
На сьогоднішній день в Івано-Франківській області створено 13 патронатних сімей .
Надання послуг з патронату над дитиною – це вид тимчасової зайнятості, який зараховується до трудового стажу, а за патронатного вихователя здійснюється сплата єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За надані послуги з догляду та виховання дитини патронатному вихователю виплачується заробітна плата в розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць (станом на 1 грудня 2021 року – 12405,00 грн). У разі, коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина або одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.
Крім того, виплачується соціальна допомога на дитину в розмірі двох з половиною прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на місяць (для дітей до 6 років – 5256,00 грн, від 6 до 18 – 6546,00 грн з 1 грудня 2021 року). Така допомога виплачується на кожну влаштовану дитину та використовується патронатним вихователем у повному обсязі для задоволення її потреб.
Максимальний термін перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя – 3 місяці, у деяких випадках – до 6 місяців.
Обов’язковими умовами створення патронатної сім’ї є :
- патронатний вихователь повинен бути офіційно безробітним;
-у нього/неї повинен бути помічник (особа, що проживає разом з кандидатом у патронатні вихователі – чоловік, батьки, повнолітні діти, брати, сестри, тощо);
-у нього/неї не повинно бути на вихованні дітей до 4 років;
- окрема кімната для влаштування дітей;
- і вихователь, і помічник повинні пройти навчання за програмою підготовки патронатних вихователів в Івано-Франківському центрі соціальних служб та отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату над дитиною.
Робота з дітьми непроста і дуже відповідальна. Але патронатні сім`ї будуть перебувати під соціальним супроводом та можуть розраховувати на допомогу працівників служби у справах дітей.
За детальною інформацією звертайтеся до служби у справах дітей Калуської міської ради: email: ssdkmr@ukr.net, тел. 6-62-53, адреса: вул. С. Бандери, 18, м. Калуш.
Постанова КМУ від 20.08.2021 року №893 «Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/893-2021-%D0%BF#Text