6o

Варто побачити

                                                           ПАРАФІЯЛЬНИЙ КОСТЕЛ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА

Костел Святого Валентина – візитівка Калуша.

Історики припускають, що перший костел у місті з’явився у XV ст. за часів правління польського короля Казимира Ягеллончика. Протягом ХVII–ХVIII ст. існували два дерев`яних костели – Святої Магдалени і Святого Валентина. Перший з них у 1620 р. зазнав татарського нападу, був спустошений, а потім заново перебудований, проте до нашого часу не зберігся. А от на місці другого в 1841 р. був закладений кам’яний храм. Остаточно споруда збудована в 1845 р.

Цей костел є першою мурованою будівлею в місті, яка збереглася до наших днів.

Споруду кілька разів реконструювали та ремонтували. Після Другої світової війни, у радянський період, з храму спершу зробили військовий склад, потім шкільний спортзал, а пізніше споруду передали УАПЦ.

У 1999 р. костел повернено римо-католицькій громаді. Багато сучасних молодят спеціально приїздять сюди, аби взяти шлюб під патронатом відомого покровителя всіх закоханих.

Адреса: м. Калуш, вул. Шевченка, 10

GPS: 49.024813, 24.371198

https://katolickalush.ucoz.ru

 

                                 АДМІНІСТРАВТИВНИЙ БУДИНОК ДЗВОНОЛИВАРНІ ФЕЛЬЧИНСЬКИХ

З 1808 р. у Калуші починає свою діяльність ливарня дзвонів Фельчинських. У  1913–1923 рр. тут споруджено адміністративний офіс. Зараз це будинок № 7 на вул. Дзвонарській поблизу ринку (до 1939 р. вулиця Дзвонарська мала назву Сівецька, а в 1939–1991 рр. – Семанишина). На меморіальній таблиці вказано, що це  будинок братів Фельчинських, в якому був розташований офіс підприємства. Неподалік, на місці сучасного м’ясного павільйону, знаходилися майстерні ливарні, де виготовляли славнозвісні дзвони. Згадані споруди зведено в 20-х рр. ХХ ст. У радянські часи в майстернях розміщувався торговий павільйон ринку, який існує до сьогодні. Наприкінці кінці 90-х  ХХ ст. тут була кав’ярня з тематичною назвою «Вечірній дзвін». Сьогодні в цьому приміщенні діють торгівельні заклади. Спершу фасад будівлі прикрашала фреска із зображенням святих, які дивляться на дзвін. У радянський період малюнок замінили барельєфом із зображенням троїстих музик.

Дзвони Фельчиських здобували Гран-прі на світових виставках у бельгійському Льєжі (1927) і Парижі (1928), медалі на виставках у Стрию та у Львові. А 12 вістунів під назвою «Гармонія» були відлиті для одного з кафедральних соборів США. Та, врешті, саме калуські дзвони здобули світове визнання, ставши запорукою успіху сучасного бренду

"Дзвони Фельчинських".

Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 28.06.1991 року ця будівля була зареєстрована як пам’ятка архітектури. Охоронний № 589.

Адреса: м. Калуш, вул. Дзвонарська, 7

GPS: 49.024744, 24.364528