Національне інформаційне бюро: що це і як працює

  • 2023.05.01 14:18
  • 1234

В Україні створили державне підприємство Національне інформаційне бюро, працівники якого збиратимуть та узагальнюватимуть дані про українських військовополонених, загиблих, зниклих безвісти, незаконно затриманих окупантами (у тому числі й з-поміж мирного населення). НІБ перебуває у сфері управління Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

  Національне інформаційне бюро діятиме відповідно до міжнародно-гуманітарного права, зокрема ст. 122 Женевської Конвенції про поводження з військовополоненими (ІІІ) та ст. 136 Женевської Конвенції про захист цивільного населення під час війни (IV). Визначено, що державне підприємство «Український національний центр розбудови миру», яке належить до сфери управління Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, буде юридичною особою публічного права та виконуватиме функції Національного інформаційного бюро. Через Міністерство закордонних справ ми повідомили Міжнародний Комітет Червоного Хреста про створення цього бюро. Сподіваємося, що наша робота буде плідною, а головне результативною для людей і сімей, які чекають своїх синів та дочок з полону додому», – наголосила віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.

  Звернутись до бюро для первинного збору інформації та комунікації із постраждалими можна за телефоном «гарячої лінії» 1648 та (044) 287-81-65 (дзвінки із закордону). Лінія також функціонуватиме у месенджерах.

  Крім того, з 00:00 годин з  18 березня запрацював офіційний сайт НІБ https://nib.gov.ua/uk/.

   Постановою КМУ «Деякі питання захисту осіб, у тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України» від 18 квітня 2023 р. № 339 затверджено Порядок створення, ведення, доступу до відомостей Єдиного реєстру осіб, в тому числі дітей, депортованих або примусово переміщених у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України.

Відповідно до Постанови НІБ також:

  • забезпечуватиме обмін інформацією з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, Центральним агентством з розшуку й іншими міжнародними організаціями;
  • представлятиме інтереси депортованих дітей, в тому числі дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою захисту їхніх прав та інтересів;
  • надаватиме Міністерству закордонних справ (МЗС) усю необхідну інформацію для розшуку та повернення таких осіб.